42

Xorazmlik polvon Prezident sovrini — 10 000 dollarga ega bo`ldi

Sport 08.10.2019, 10:59
273
Xorazmlik polvon Prezident sovrini — 10 000 dollarga ega bo`ldi

Termiz shahridagi “Alpomish” o`yingohida kurash bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun Al Hakim at-Termiziy xotirasiga bag`ishlab o`tkazilgan XIV xalqaro turnir o`z nihoyasiga etdi.

Unda mamlakatimiz va dunyoning 48 davlatidan kelgan 55, 66, 73, 81, 90 va +100 kilogramm vazn toifasida yoshlar, 48, 57, 70 va +78 kilogramm vazn toifasida qizlar hamda mutlaq vazn toifasidagi eng sara polvonlar gilamga tushib, o`zaro bellashdi.

Katta sport bayramiga aylangan turnirda barcha qitalardan mohir polvonlar, murabbiylar va hakamlar bilan birga Surxondaryo viloyati hokimi To`ra Bobolov, Afrika Kurash konfederasiyasi prezidenti Tomas Duneer, Panamerika Kurash konfederasiyasi prezidenti Janni Kazanova, Osiyo Kurash konfederasiyasi prezidenti Komiljon Ro`ziev, shuningdek 19 ta xorijiy davlatning Kurash federasiyasi prezident va raislari ishtirok etib, musobaqani tomosha qildi.

Qizg`in bahslarga boy bo`lgan kurashning mutlaq vazn toifasida xorazmlik Boltaboy Boltaev surxondaryolik Muhsin Hisomiddinovni mag`lub etib, Prezident sovrini – o`n ming dollar miqdoridagi pul mukofotini qo`lga kiritdi. Ikkinchi o`rinni egallagan Muhsin Hisomiddinov besh ming dollar, uchinchi o`rin sohibi bo`lgan tojikistonlik Dadaxon Qurbonaliev va eronlik Jafariy Paxlovoniylarning har biri 3 ming 500 dollar miqdoridagi sovringa ega bo`ldi. Shuningdek, to`rt nafar chorak final ishtirokchisi ham 2 ming dollardan rag`batlantiruvchi mukofot oldi.

Musobaqaning qolgan barcha vaznlarida g`olibga 3 ming AQSh dollari, ikkinchi o`rin egasiga 2 ming va uchinchi o`ringa ming dollar sovrin berildi.

Quyida mazkur xalqaro turnirning barcha vazn toifalaridagi g`olib va sovrindorlari bilan tanishing.

 

QIZLAR

48 kg. vazn toifasi

1. Yuen Lean (Xitoy Taypeyi)

2. Dillola Dehqonboeva (O`zbekiston)

3. Barchinoy Karimova (O`zbekiston)

3. Kumari Lakishmi (Hindiston)

57 kg. vazn toifasi

1. Iroda Mamashoeva (O`zbekiston)

2. Dinniy Febrianiy (Hindiston)

3. Yun Xva Ven (Xitoy Taypeyi)

3. Mashhura Pardaeva (O`zbekiston)

70 kg. vazn toifasi

1. Vladlena Guseva (Rossiya)

2. Shahnoza Bozorova (O`zbekiston)

3. Shifa Hasaninajmi (O`zbekiston)

3. Malika Qahhorova (O`zbekiston)

+78 kg. vazn toifasi

1. Rinata Ilmatova (O`zbekiston)

2. Lang Katja (JAR)

3. Minjinsor Ganbatar (Mo`g`uliston)

3. Pokizaxon Kamoliddinova (O`zbekiston)

ERKAKLAR

55 kg. vazn toifasi

1. Sanjar Saidqulov (O`zbekiston)

2. Ngiyun Vantxani (Vetnam)

3. Murad Ibragimov (Ozarbayjon)

3. Hasan Botirov (O`zbekiston)

66 kg. vazn toifasi

1. Sardorbek Jangeldiev (O`zbekiston)

2. Gniyaz Mahmudlu (Ozarbayjon)

3. Ali Muhammad Iborimonlov (Eron)

3. Jamshid Yo`ldoshev (O`zbekiston)

73 kg. vazn toifasi

1. Najmiddin Mahamadsharif (Tojikiston)

2. Alixon Nodirov (O`zbekiston)

3. Chi Peng Chan (Xitoy Taypeyi)

3. Jaloliddin Boynazarov (O`zbeksiton)

81 kg. vazn toifasi

1. Erkin Kazakov (O`zbekiston)

2. Ruslan Allaberdiev (Qozog`iston)

3. Viktor Kumudor (Polsha)

3. Umar Bozorov (O`zbekiston)

90 kg. vazn toifasi 

1. Shahobiddin Hamroev (O`zbekiston)

2. Shamil Israfilov (Ozarbayjon)

3. Yaash Bxardvaj (Hindiston)

3. Arnold Normo`minov (O`zbekiston)

+100 kg. vazn toifasi

1. Shahboz Po`latov (O`zbekiston)

2. Chingizxon Shokirov (O`zbekiston)

3. Dimitrios Tsoumitios (Gresiya)

3. Beknazar To`raqulov (O`zbekiston)

Mutloq vazn

1. Boltaboy Boltaev (O`zbekiston)

2. Muhsin Hisomiddinov (O`zbekiston)

3. Dadaxon Qurbonaliev (Tojikiston)                                       

3. Ja`far Pahlavoniy (Eron )

 

Комментарии