08.06.2026 17:14, SIYOSAT
Ayni vaqtda yong‘inning kelib chiqish sabablari hamda yetkazilgan moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda.
JAMIYAT 17.06.2026 03:52
Xabar asosida hodisa joyiga yetib borgan qutqaruvchilar yong'inni qisqa vaqt ichida o'chirishga muvaffaq bo'lgan.
JAMIYAT 16.06.2026 17:26
Bunga o‘xshash amaliyot Qozog‘istonda ham yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 2024 yilda mamlakat amaldorlarini tergov izolyatorlari va qamoqxonalarga ekskursiyaga olib borish rejalashtirilgani xabar qilingan edi.
JAMIYAT 16.06.2026 16:55
“Bizda Eron bilan kelishuv bor. U muvaffaqiyatli bo‘lishi kerak”,— dedi Tramp.
JAMIYAT 16.06.2026 14:44
Biroq Isroil mazkur kelishuvga qo‘shilishi yoki uni qo‘llab-quvvatlashi yuzasidan hozircha aniq bayonot bermagan.

The President will go to Kazakhstan on a working visit.
The agenda of the event includes issues of expanding multilateral cooperation within the organization, as well as discussing priority directions of practical partnership.
Image of 'The President will go to Kazakhstan on a working visit.'
President Mirziyoyev will pay a working visit to Kazakhstan
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to the capital of Kazakhstan, Astana, on May 29. This was reported by the President's press service.
According to the information, the head of state will participate in the next meeting of the Supreme Eurasian Economic Council at the invitation of President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
It is noted that Mirziyoyev will participate in the summit as the head of an observer state.
The agenda of the event includes issues of expanding multilateral cooperation within the framework of the organization, as well as discussing priority areas of practical partnership.