O'zbekistonning davlat qarzi 47 mlrd dollarga yetdi
Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, 2026 yilning birinchi choragi yakunida O'zbekistonning davlat qarzi 47 milliard dollarga etgan.
Qayd etilishicha, ushbu mablag'ning 39,8 milliard dollari tashqi qarzlar hissasiga to'g'ri kelsa, 7,2 milliard dollari ichki qarzlardan iborat. Shu tariqa davlat qarzining 85 foizini tashqi, 15 foizini esa ichki qarz tashkil etmoqda.
Vazirlik tahliliga ko'ra, davlat qarzining o'sishi asosan tashqi qarzlar hisobiga kuzatilgan. So'nggi bir yil ichida tashqi qarz hajmi 4,2 milliard dollarga oshgan.
Ma'lumotlarga ko'ra, tashqi qarz mablag'larining 19,7 milliard dollari budget taqchilligini qoplashga yo'naltirilgan. Qolgan qismi esa iqtisodiyotning turli tarmoqlarini moliyalashtirishga sarflangan.
Jumladan, yoqilg'i-energetika sohasiga 5,6 milliard dollar, qishloq va suv xo'jaligiga 3,3 milliard dollar, transport tarmog'iga 3 milliard dollar hamda uy-joy-kommunal xo'jaligiga 3,2 milliard dollar ajratilgan. Sog'liqni saqlash, ta'lim, axborot texnologiyalari va boshqa sohalarga jami 3,6 milliard dollar yo'naltirilgan.
Shuningdek, tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash uchun 624 million dollar, kimyo sanoatini rivojlantirish uchun esa 607 million dollar jalb qilingan.
Tashqi qarzning asosiy qismi xalqaro moliya institutlari hissasiga to'g'ri keladi. Jumladan, O'zbekistonning World Bank oldidagi qarzi 9,04 milliard dollar, Asian Development Bank oldidagi majburiyatlari esa 8,3 milliard dollarni tashkil etgan.
Shu bilan birga, mamlakatning yalpi tashqi qarzi 82 milliard dollardan oshgan bo'lib, uning 40,5 milliard dollari davlat sektoriga, 41,7 milliard dollari esa banklar va korxonalar hissasiga to'g'ri keladi.

85 percent of the state debt is external debt, while 15 percent is internal debt.
According to the Ministry of Economy and Finance, Uzbekistan's public debt reached 47 billion dollars at the end of the first quarter of 2026.
It is noted that 39.8 billion dollars of this amount consists of external debt, while 7.2 billion dollars is internal debt. Thus, 85 percent of the public debt is external, and 15 percent is internal debt.
According to the Ministry's analysis, the increase in public debt is mainly due to external borrowings. Over the past year, the volume of external debt has increased by 4.2 billion dollars.
According to the data, 19.7 billion dollars of external debt funds were allocated to cover the budget deficit. The remaining portion was spent on financing various sectors of the economy.
In particular, 5.6 billion dollars were allocated to the fuel and energy sector, 3.3 billion dollars to agriculture and water management, 3 billion dollars to the transport sector, and 3.2 billion dollars to housing and communal services. A total of 3.6 billion dollars were directed to healthcare, education, information technology, and other sectors.
Furthermore, 624 million dollars were attracted to support entrepreneurship, and 607 million dollars for the development of the chemical industry.
The majority of external debt is from international financial institutions. In particular, Uzbekistan's debt to the World Bank amounts to 9.04 billion dollars, while its liabilities to the Asian Development Bank stand at 8.3 billion dollars.
At the same time, the country's gross external debt has exceeded 82 billion dollars, of which 40.5 billion dollars falls on the public sector, and 41.7 billion dollars on banks and enterprises.