U o'z murojaatida bolalar mamlakatning eng qimmatli boyligi va eng katta mas'uliyati ekanini ta'kidladi.
"Har bir bola tinchlik, mehr va g'amxo'rlik muhitida ulg'aysin, sifatli ta'lim olsin, oila, jamiyat va davlat qo'llab-quvvatlashini his etsin", deyiladi tabrikda.
Shuningdek, u bolalar uchun ezgu, adolatli va to'siqlarsiz muhit yaratish, har bir bolaning o'z imkoniyatlarini namoyon etishi va kelajakka ishonch bilan qarashi uchun sharoit yaratish barchaning umumiy vazifasi ekanini qayd etgan.
Ziroat Mirziyoyeva so'zlari yakunida barcha yurtdoshlarni Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni bilan tabrikladi.

Ziroat Mirziyoyeva sent congratulations on the occasion of Children's Protection Day.
In his address, he emphasized that children are the most valuable wealth and the greatest responsibility of the country.
Image of 'Ziroat Mirziyoyeva sent congratulations on the occasion of Children's Protection Day.'
“May every child grow up in an environment of peace, affection and care, receive quality education, and feel the support of family, society and the state”, the congratulatory message says.
She also noted that creating a benevolent, just and barrier-free environment for children, and creating conditions for every child to demonstrate their potential and look to the future with confidence, is the common task of everyone.
At the end of her speech, Ziroat Mirziyoyeva congratulated all compatriots on International Children's Day.