O'zbekistondagi davlat tashkilotlari va kompaniyalarida ommaviy kiberhujumlar aniqlandi
O‘zbekistonda davlat tashkilotlari hamda xo‘jalik yurituvchi subyektlarning kompyuter va serverlariga RDP xizmati orqali ruxsatsiz kirishga qaratilgan ommaviy kiberhujumlar aniqlandi. Bu haqda Kiberxavfsizlik markazining UZCERT xizmati ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, mutaxassislar hujumlarni boshqarishda qo‘llanilayotgan zararli C2 infratuzilmasiga tegishli bir qator xorijiy IP-manzillarni aniqlagan.
Dastlabki tahlillarga ko‘ra, hujumlar oqibatida ayrim tashkilotlarning axborot tizimlari zararlangan. Xususan, ba’zi server va kompyuterlarda saqlanayotgan ma’lumotlar shifrlangan.
Hozirda kiberhujumlar bilan bog‘liq holatlar bo‘yicha o‘rganish va tahlil ishlari davom etmoqda.
UZCERT davlat tashkilotlari va kompaniyalarning kiberxavfsizlik uchun mas’ul xodimlariga RDP xizmati bo‘yicha xavfsizlik choralarini kuchaytirishni tavsiya qildi.
Jumladan, zarurat bo‘lmasa RDP’ni vaqtincha o‘chirish yoki unga internet orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanishni cheklash, xizmatga faqat ishonchli IP-manzillar yoki VPN orqali kirishga ruxsat berish so‘ralgan.
Shuningdek, NLA funksiyasini yoqish, 3389-portni internet uchun ochiq qoldirmaslik, administrator va RDP’dan foydalanuvchi hisoblarida murakkab parollardan foydalanish hamda ko‘p faktorli autentifikatsiyani joriy etish zarurligi ta’kidlangan.
Mutaxassislar tashkilotlarga Firewall, IDS/IPS, SIEM, EDR/XDR kabi tizimlar orqali tarmoqdagi faollikni nazorat qilish, shubhali IP-manzillar bilan bog‘liq ulanishlarni tekshirish va RDP orqali ishlaydigan server hamda kompyuterlarni qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazishni tavsiya etgan.
Agar tizimda zararlanish alomatlari aniqlansa, uni zudlik bilan tarmoqdan ajratish va hodisaning boshqa qurilmalarga tarqalishining oldini olish kerak.
UZCERT, shuningdek, kiberhodisa yoki axborot tizimiga ruxsatsiz kirish alomatlari aniqlangan taqdirda bu haqda belgilangan tartibda xizmatni zudlik bilan xabardor qilishni so‘ragan.
O'zbekistondagi davlat tashkilotlari va kompaniyalarida ommaviy kiberhujumlar aniqlandi - Darakchi.uz

Mass cyber attacks were detected in state organizations and companies in Uzbekistan.
In Uzbekistan, mass cyberattacks aimed at unauthorized access to computers and servers of state organizations and economic entities via the RDP service have been detected. This was reported by the UZCERT service of the Cyber Security Center.
According to the report, specialists identified a number of foreign IP addresses belonging to the malicious C2 infrastructure used to manage the attacks.
According to preliminary analyses, information systems of some organizations were compromised as a result of the attacks. In particular, data stored on some servers and computers were encrypted.
Currently, investigation and analysis work on situations related to cyberattacks is ongoing.
UZCERT recommended that employees responsible for cybersecurity in state organizations and companies strengthen security measures for the RDP service.
In particular, it was requested to temporarily disable RDP if not needed, or restrict direct internet access to it, and allow access to the service only from trusted IP addresses or via VPN.
It was also emphasized the need to enable the NLA function, not leave port 3389 open to the internet, use complex passwords for administrator and RDP user accounts, and implement multi-factor authentication.
Specialists recommended that organizations monitor network activity through systems such as Firewall, IDS/IPS, SIEM, EDR/XDR, check connections related to suspicious IP addresses, and conduct additional scans of servers and computers operating via RDP.
If signs of compromise are detected in the system, it should be immediately disconnected from the network and the spread of the incident to other devices should be prevented.
UZCERT also requested that if signs of a cyber incident or unauthorized access to an information system are detected, the service should be promptly notified in accordance with established procedures.