Ma’lum qilinishicha, joriy yil yakuniga qadar raqamli davlat xizmatlari soni 880 taga, ulardan foydalanuvchilar soni esa 15,5 million nafarga yetishi kutilmoqda. Solishtirish uchun, 2024 yilda bu ko‘rsatkichlar mos ravishda 525 ta xizmat va 4 million foydalanuvchini tashkil etgan.
Shu munosabat bilan davlat boshqaruvining yagona integratsiyalashgan raqamli platformasini bosqichma-bosqich joriy etish taklif qilindi. Unda hududlar iqtisodiyoti, investitsiyalar, ekologiya, xavfsizlik, mahallalardagi ijtimoiy ahvol, fazoviy ma’lumotlar va boshqa axborotlar birlashtiriladi. Sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida muammolarni barvaqt aniqlash, qarorlar ijrosini nazorat qilish va boshqaruv samaradorligini oshirish ko‘zda tutilgan.
Prezident ushbu tizimni joriy yilda Toshkent shahrida sinov tariqasida ishga tushirish, kelasi yildan esa uni mamlakatning barcha hududlarida joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Taqdimotda tovar va xizmatlarning yagona milliy tasniflash tizimini yaratish, milliy navigatsiya platformasini ishga tushirish, axborot texnologiyalari eksportini 2030 yilga qadar 5 milliard dollarga yetkazish, 5 mingta startap tashkil etish va 2 milliard dollar investitsiya jalb qilish rejalari ham muhokama qilindi.
Shuningdek, "Talent Hub" dasturini ishga tushirish, IT Park rezidentlari uchun soliq imtiyozlarini 2040 yilgacha uzaytirish, "IT visa" va "Zero Risk" dasturlarini kengaytirish hamda IT kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini joriy etish taklif etildi.
Yig‘ilishda telekommunikatsiya sohasini rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Xususan, litsenziyalash jarayonlarini soddalashtirish, ko‘p qavatli uylarni yuqori tezlikdagi internet infratuzilmasi bilan jihozlash, sohada faoliyat boshlayotgan tadbirkorlarni imtiyozli kreditlar bilan qo‘llab-quvvatlash yuzasidan takliflar bildirildi.
Davlat rahbari taqdim etilgan takliflarni ma’qullab, davlat idoralari axborot tizimlarini o‘zaro integratsiya qilish, raqamli xizmatlar sifatini oshirish, kiberxavfsizlik va shaxsiy ma’lumotlar muhofazasini kuchaytirish hamda xususiy sektor uchun yanada qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on introducing a unified integrated digital platform for public administration, developing the startup ecosystem, and improving the business environment in the telecommunications sector. This was reported by the President’s press service.
The presentation noted that digital government services have expanded significantly in recent years. As a result, Uzbekistan has moved up 24 positions in the UN’s E-Government Development Index. The goal is now to bring the country into the world’s top 30 strongest nations in this ranking by 2030.
It was reported that by the end of this year, the number of digital government services is expected to reach 880, and the number of users is expected to reach 15.5 million. For comparison, in 2024 these figures were 525 services and 4 million users, respectively.
In this regard, a proposal was made to gradually introduce a unified integrated digital platform for public administration. It will combine data on regional economies, investments, ecology, security, social conditions in neighborhoods, spatial information, and other data. Artificial intelligence technologies are intended to enable early detection of problems, monitor the implementation of decisions, and increase management efficiency.
The President emphasized the need to launch this system on a trial basis in the city of Tashkent this year, and to implement it in all regions of the country starting next year.
The presentation also discussed plans to create a unified national classification system for goods and services, launch a national navigation platform, increase IT exports to $5 billion by 2030, establish 5,000 startups, and attract $2 billion in investment.
Additionally, proposals were made to launch the "Talent Hub" program, extend tax incentives for IT Park residents until 2040, expand the "IT visa" and "Zero Risk" programs, and introduce new mechanisms to support IT companies.
The meeting also paid special attention to the development of the telecommunications sector. In particular, proposals were made to simplify licensing processes, equip multi-story buildings with high-speed internet infrastructure, and support entrepreneurs starting in the sector with preferential loans.
The head of state approved the presented proposals and gave relevant instructions to those responsible for integrating information systems of government agencies, improving the quality of digital services, strengthening cybersecurity and personal data protection, and creating more favorable conditions for the private sector.