Endilikda kino, serial va qo‘shiqlar “ma’naviyat ekspertizasi”dan o‘tkaziladi
Ma’naviyat va ma’rifat markazi, AOKA, Madaniyat vazirligi, Kinematografiya agentligi, MTRK, O‘zbekiston Milliy media birlashmasining qarori bilan tele va radiokanallar hamda ijtimoiy tarmoqlar uchun tayyorlanayotgan mediamahsulotlar, xususan, serial, multfilm, kino va qo‘shiqlarni “ma’naviyat ekspertizasi”dan o‘tkazish tartibi joriy etildi. Bu haqda Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbari Otabek Hasanov ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, "ma’naviyat ekspertizasidan o‘tkazish tartibi to‘grisida"gi nizom tasdiqlandi va unga muvofiq, ma’naviyat ekspertiza guruhining asosiy vazifalari belgilandi.
Jumladan, soha mutaxassislaridan tarkib topgan guruh tomonidan O‘zbekiston Respublikasi hamda xorijda ishlab chiqilgan va O‘zbekiston hududida namoyish etilayotgan media mahsulotlarning davlat siyosati, davlat ramzlari, milliy va umuminsoniy qadriyatlar, ma’naviy-axloqiy mezonlarga zid, insoniy fazilatlarga tahdid soluvchi axloqsizlik, behayolikni targ‘ib etuvchi holatlar mavjud-mavjud emasligi o‘rganiladi.
Media mahsulotlarning yoshlar tarbiyasi va milliy mentalitetimizga ta’siri baholanadi.
Yoshlar tarbiyasi va milliy mentalitetimizga rahna soluvchi media mahsulotlarning tarqatilishini oldini olish choralari ko‘riladi.
Bunday media mahsulotlarning namoyish etilishini to‘xtatish bo‘yicha tegishli vazirlik, idora va tashkilotlarga takliflar kiritib boriladi.

From now on, movies, series, and songs will undergo a "moral examination".
The Spirituality and Enlightenment Center, the Agency of Information and Mass Communications, the Ministry of Culture, the Cinematography Agency, the National Broadcasting Company, and the National Media Association of Uzbekistan have introduced a procedure for the spiritual expertise review of media products being prepared for television and radio channels and social networks, in particular, series, cartoons, films, and songs. The head of the Spirituality and Enlightenment Center, Otabek Hasanov announced this.
It is noted that the regulation "On the procedure of spiritual expertise review" has been approved and according to it, the main tasks of the spiritual expertise group have been defined.
Among other things, a group composed of industry specialists will study whether media products developed in the Republic of Uzbekistan and abroad and demonstrated in the territory of Uzbekistan contradict the state policy, state symbols, national and universal values, moral-ethical standards, and threaten human virtues by promoting immorality and indecency.
The impact of media products on the upbringing of the youth and our national mentality is assessed.
Measures are taken to prevent the distribution of media products that damage the upbringing of the youth and our national mentality.
Proposals are submitted to relevant ministries, departments, and organizations to stop the demonstration of such media products.