Tadbirkorlarning muammo va takliflari tinglandi
Qurilish materiallarini ishlab chiqaruvchi va sotuvchi tadbirkorlar bilan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi, Soliq qo‘mitasi va "Yangi texnologiyalar" IAM mutaxassislari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ochiq muloqotda Qurilish materiallarining identifikatsiya kodlari (MXIK) "Qurilish materiallari milliy klassifikatori" bilan unifikatsiya qilinganligi bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda qayd etlishicha, qurilish materiallari MXIK o‘lchov birligiga o‘zgartirish kiritish yoki mavjudlarini yangilash Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi tomonidan Soliq qo‘mitasi xabardor qilingach amalga oshiriladi.
Shuningdek, uchrashuvda, tadbirkorlar mahsulotlarning o‘lchov birliklarini belgilash, MXIK kodini tanlash yoki yangi materiallarga yangi kodlar biriktirish bilan bog‘liq yuzaga kelayotgan qiyinchiliklar haqida gapirdi.
Soliq qo‘mitasining “Yangi texnologiyalar” ilmiy-axborot markazi, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi hamda Texnik me’yorlash va standartlashtirish ilmiy-tadqiqot instituti  mutaxassislari tadbirkorlar tomonidan ko‘tarilgan har bir masala yuzasidan batafsil tushuntirish berdi.
Shuningdek, ochiq muloqotda ishtirok etgan har bir tadbirkorning muammosiga yechim berish maqsadida  ular bilan doimiy aloqa o‘rnatildi.
Bu esa o‘z navbatida bunday muammolarga duch kelayotgan boshqa tadbirkorlarning masalasi yechim topishiga xizmat qiladi.

The problems and suggestions of entrepreneurs were heard.
A meeting was held with the participation of entrepreneurs manufacturing and selling construction materials and specialists from the Ministry of Construction and Housing and Communal Services, the Tax Committee, and the "New Technologies" IAM.
In an open dialogue, issues related to the unification of the Identification Codes of Construction Materials (MHIC) with the "National Classifier of Construction Materials" were discussed.
As noted in the meeting, changes to the measurement unit of construction materials MHIC or updating existing ones will be implemented by the Ministry of Construction and Housing and Communal Services after the Tax Committee has been informed.
Also, during the meeting, entrepreneurs discussed difficulties arising in setting measurement units for products, selecting MHIC codes, or assigning new codes to new materials.
The Tax Committee’s "New Technologies" Scientific-Information Center, the Ministry of Construction and Housing and Communal Services, and the Scientific-Research Institute of Technical Regulation and Standardization provided detailed explanations on each issue raised by entrepreneurs.
Furthermore, in order to solve every entrepreneur's problem participating in the open dialogue, constant communication with them was established.
This, in turn, serves to find solutions to problems faced by other entrepreneurs encountering similar issues.