O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasida faoliyat yurituvchi 10 ta ilmiy laboratoriya ochiladi
Mamlakatning BMTdagi doimiy vakolatxonasi tomonidan tashkilotning Nyu-Yorkdagi shtab-kvartirasida O‘zbekistonning 2030 yilgacha sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish strategiyasining taqdimoti tashkil etildi.
BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi va Xalqaro jinoiy politsiya tashkiloti bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda BMT rahbariyati, turli ekspertlar, shuningdek, Nyu-Yorkda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari Strategiyaning asosiy yo‘nalishlari, shuningdek, O‘zbekistonda sun’iy intellektni rivojlantirish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilayotgan yutuqlar bilan yaqindan tanishdilar. O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan axborot texnologiyalarini rivojlantirish va innovatsiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Yig‘ilganlarga O‘zbekistonda sun’iy intellektga asoslangan dasturiy mahsulotlar va xizmatlar hajmini 1,5 milliard dollarga yetkazish, sun’iy intellekt sohasida faoliyat yurituvchi 10 ta ilmiy laboratoriya ochish, tegishli texnologiyalarni ishlab chiqish bo‘yicha me’yoriy-huquqiy bazani mustahkamlash rejalari haqida so‘zlab berildi.
Tadbir yakunida ushbu jabhadagi O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

In Uzbekistan, 10 scientific laboratories will be opened in the field of artificial intelligence.
Image of 'In Uzbekistan, 10 scientific laboratories will be opened in the field of artificial intelligence.'
The permanent mission of the country to the UN organized a presentation of Uzbekistan's strategy to develop artificial intelligence technologies by 2030 at the organization's headquarters in New York was held.
The event, organized in collaboration with the UN Counter-Terrorism Directorate and the International Criminal Police Organization, was attended by UN leadership, various experts, as well as representatives of the diplomatic corps accredited in New York.
Participants of the event became closely acquainted with the main directions of the Strategy, as well as the reforms being carried out and achievements made in the field of artificial intelligence development in Uzbekistan. It was emphasized that special attention is being paid to the development of information technologies and the introduction of innovations by the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev.
The audience was informed about plans to increase the volume of software and services based on artificial intelligence to 1.5 billion dollars, to open 10 scientific laboratories operating in the field of artificial intelligence, and to strengthen the regulatory legal framework for developing relevant technologies.
At the conclusion of the event, an agreement was reached on further developing cooperation between Uzbekistan and the UN in this area.