O‘quv muassasalari oshxonalari elektron auksion orqali ijaraga beriladi
Vazirlar Mahkamasining 11 yanvardagi "Davlat mulkini ijaraga berish tartibi takomillashtirilishi munosabati bilan Vazirlar Mahkamasining Umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" 2016 yil 2 maydagi 132-son qaroriga o‘zgartirishlar kiritish haqida"gi qarori qabul qilindi.
Hujjat umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasbiy ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlanishni ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida tashkil etish hamda tadbirkorlik subyektlari uchun samarali raqobat muhitini yaratish maqsadida qabul qilingan.
O‘zgartirishlarga ko‘ra, umumiy o‘rta va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalarining oshxonalari E-auksion tizimida o‘tkazilgan tanlov asosida ijaraga beriladi.
Quyidagi talablarga javob beradigan ijaraga oluvchilar tanlovda ishtirok etishlari mumkin:
• tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun davlat ro‘yxatidan o‘tgan;
• umumiy ovqatlanish bo‘yicha kamida 6 oy davomida faoliyat yuritayotgan;
• oshxona faoliyati yo‘nalishi bo‘yicha maxsus jihozlarga ega bo‘lgan;
• shartnoma va sud hujjatlari bo‘yicha zimmasida ijara hamda soliq to‘lovlaridan qarzdorligi mavjud bo‘lmagan.
Bunda ijaraga oluvchi arizasiga ushbu talablarga javob berishini tasdiqlovchi hujjatlarning nusxalari va tegishli ma’lumotlarni ilova qiladi. Tanlovda g‘olib deb e’tirof etilgan ijaraga oluvchi bilan ijara shartnomasi shu davrdagi o‘quv yili uchun tuziladi.
Majburiyatlarini muddatida va to‘liq bajarib kelayotgan ijaraga oluvchi bilan shartnoma muddati keyingi o‘quv yillariga uzaytirilishi mumkin. Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 13 yanvardan kuchga kirdi.
Ta’lim tashkilotlari o‘zlarining budjetdan tashqari mablag‘lari, jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari, ovqatlanish uchun to‘lanadigan to‘lovlar hamda qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan oshxona faoliyatini tashkil etishi mumkin.
Ta’lim tashkiloti oshxonasida oziq-ovqat mahsulotlari va taomlarni tayyorlashda hamda ularni saqlashda sarflanadigan gaz, suv, elektr energiyasi uchun to‘lovlar alohida o‘rnatilgan hisoblagichlarning ko‘rsatkichlariga muvofiq oshxona mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Ta’lim tashkiloti rahbari tomonidan oshxona xodimlariga haq to‘lash, oziq-ovqat mahsulotlari va taomlarni tayyorlash uchun sarflanadigan oziq-ovqat xomashyolari qiymati, kommunal to‘lovlar hamda rentabellikni inobatga olgan holda taomlar narxi hisob-kitobi (kalkulyatsiyasi) tasdiqlanadi.
Vakolatli organlar ta’lim tashkilotlarida sog‘lom ovqatlanishni tashkil etish holatini o‘quvchilar va ularning ota-onalari o‘rtasida so‘rovnomalar o‘tkazish orqali monitoring qiladi. Monitoring natijalari har chorak yakunida vakolatli organlarning rahbarlari huzuridagi yig‘ilishlarda hamda ta’lim tashkilotlarining pedagogik kengashlarida muhokama qilinadi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi hamda uning hududiy bo‘linmalari tomonidan sotilayotgan oziq-ovqat mahsulotlari va taomlar, ta’lim tashkiloti oshxonalaridagi mavjud texnologik jihozlarning sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlari hamda sanitariya-gigiyena tadbirlari va epidemiyaga qarshi tadbirlar bajarilishiga rioya qilish, oziq-ovqat mahsulotlari va taomlar sifati yuzasidan nazorat tadbirlari olib boriladi.

Educational institution cafeterias will be leased through an electronic auction.
The Cabinet of Ministers' decision of January 11 on "Introducing amendments to the Cabinet of Ministers' decree of May 2, 2016, No. 132 regarding the improvement of the organization of healthy nutrition in general secondary and secondary special, vocational education institutions due to the perfection of the procedure of leasing state property" was adopted.
The document was adopted with the aim of organizing healthy nutrition in general secondary and secondary special, vocational education institutions based on the principles of transparency and clarity and creating a competitive environment for business entities.
According to the amendments, the canteens of general secondary and secondary special, vocational education institutions will be leased on the basis of a contest held in the E-auksion system.
Potential lessees meeting the following requirements can participate in the contest:
• registered for entrepreneurial activity by the state;
• has been operating in the field of general nutrition for at least 6 months;
• possesses special equipment for canteen operations;
• does not have debt obligations regarding lease and tax payments according to contracts and court documents.
The lessee should attach copies of documents and relevant information confirming compliance with these requirements to their application. A lease agreement with the winner of the contest is concluded for the duration of the current academic year.
A lessee who fulfills their obligations timely and fully can have their contract extended for the subsequent academic years. The document was published in the National database of legal documents and came into force on January 13.
Educational institutions can organize canteen activities with their extrabudgetary funds, physical and legal entities' charitable donations, payments for nutrition, and other sources not prohibited by law.
The payments for gas, water, and electricity consumed in the preparation and storage of food products and meals in the canteen of an educational institution are covered by the canteen funds according to separate meter readings.
The management of the educational institution approves the payment to canteen employees, the cost of food products and raw materials used for preparing meals, utility payments, and the pricing of meals considering profitability.
Authorized bodies conduct a monitoring of the organization of healthy eating in educational institutions through surveys among students and their parents. The results of the monitoring are discussed at quarterly meetings held by the heads of the authorized bodies and in the pedagogical councils of educational institutions.
The Sanitary-Epidemiological Wellbeing and Public Health Committee under the Ministry of Health and its regional branches conduct control measures for the sold food products and meals, compliance with sanitary rules, norms and hygiene regulations, and anti-epidemic measures in the canteens of educational institutions.