Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni bir kunda to‘xtata olaman deb kelgan Tramp endi urushni 100 kunda to‘xtatish ustida ishlamoqda.
'Britaniyada Ukrainadagi urushning tugash sanasi ma’lum qilindi'ning rasmi
AQSH prezidenti Donald Tramp o‘zining tinchlik rejasiga muvofiq ukrainalik hamkasbi Volodimir Zelenskiyni Pasxa bayramigacha Rossiya bilan o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lishga ko‘ndirishi mumkin. Bu haqda Daily Mail xabar berdi.
Nashr ikki davlat o‘rtasidagi urushning tugash ssenariysini deyarli tasvirlab berdi. Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni bir kunda to‘xtata olaman deb kelgan Tramp endi urushni 100 kunda to‘xtatish ustida ishlamoqda. Tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ko‘ra, Ukrainaning siyosiy va diplomatik doiralarida 20 aprelgacha o‘t ochishni to‘xtatishni nazarda tutuvchi qandaydir reja muhokama qilinmoqda.
“Bu Rossiyaning hujumini to‘xtatish, Ukrainaning NATOga qo‘shilishini taqiqlash va Kiyevdan noqonuniy bosib olingan hududlar ustidan Rossiya suverenitetini tan olishni talab qiladi”, deyiladi xabarda.
Bunga qo‘shimcha ravishda, Ukraina qo‘shinlari avgust oyida qarshi hujum boshlagan Rossiyaning Kursk viloyatini tark etishga majbur bo‘ladi. Tarkibiga Britaniya askarlari ham kirishi mumkin bo‘lgan Yevropa harbiy kontingenti esa qurolsizlantirilgan hududni qo‘riqlash uchun jalb etiladi. AQSH qo‘shinlari ushbu kontingent tarkibiga kirmaydi.
Yevropa Ittifoqi Ukrainadan tiklanish sa’y-harakatlarida yordam so‘raydi. Germaniya Marshall fondi tahliliy markazi ma’lumotlariga ko‘ra, bu keyingi o‘n yil ichida 486 milliard dollarga (392 milliard funt sterling) tushishi mumkin.
O‘t ochishni to‘xtatish rejalarini amalga oshirish fevral oyi boshida Zelenskiy va Rossiya prezidenti Vladimir Putinning telefon orqali muloqoti, fevral oyi oxiri — mart oyi boshida ularning uchrashuvi va 20 aprelgacha o‘t ochishni to‘xtatish to‘g‘risidagi rasmiy bayonot bilan boshlanadi, deyiladi xabarda.
Urushni to‘xtatishning kelishilgan parametrlari to‘g‘risidagi deklaratsiya 9 mayga qadar e’lon qilinishi kutilmoqda. Shundan so‘ng Kiyevga harbiy holatni uzaytirmaslik va qo‘shinlarni safarbar qilishni bekor qilish taklif etiladi.
Tramp, shuningdek, urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvni ishlab chiqishga ko‘maklashish uchun boshqa davlatlar vositachiligida Xalqaro tinchlik konferensiyasini tashkil etishni xohlaydi.
E’lon qilingan rejalarning ko‘plab bandlari Ukraina tomonidan yon berishni nazarda tutadi. Ammo Tramp Amerika  ukrainalik harbiylarni qo‘llab-quvvatlashini davom ettirishni, 2030 yilgacha Yevropa ittifoqiga a’zo bo‘lish imkoniyatini ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda.
Biroq Rossiya ham katta foyda ko‘radi, chunki rejalar bir necha yil ichida Rossiya energiya tashuvchilarga qarshi sanksiyalarni bekor qilishni o‘z ichiga oladi. Zelenskiyning idorasi tinchlik rejalarining qonuniyligini qat’iyan rad etadi.
“U hali rasman e’lon qilinmagan. Ba’zi nashrlarda mavjud bo‘lgan ma’lumotlar... ishonchim komilki, bu prezident Trampning rasmiy rejasi emas”, dedi Zelenskiy.
Ukraina prezidenti ofisi rahbari Andrey Yermak o‘zining Telegram kanalida bunday rejalarning “aslida mavjud emasligini” yozib, bu kabi xabarlar ko‘pincha rossiyaliklar tomonidan tarqatilayotgan ayblovlar niqobi ostida tarqatilayotganini bildirdi.

The end date of the war in Ukraine has been announced in Britain.
Trump, who had arrived claiming he could stop the conflict between Russia and Ukraine in one day, is now working on stopping the war within 100 days.
Image of 'The end date of the war in Ukraine has been announced in Britain.'
The President of the United States, Donald Trump, could persuade his Ukrainian counterpart, Volodymyr Zelensky, to agree to a ceasefire with Russia until the Easter holiday, following his peace plan. This was reported by the Daily Mail here.
The publication almost described the scenario of the end of the war between the two countries. Trump, who came with the statement that he could stop the conflict between Russia and Ukraine in one day, is now working to stop the war in 100 days. According to unconfirmed information, there is some plan being discussed within Ukraine's political and diplomatic circles to cease fire by April 20.
“It requires stopping Russia's aggression, prohibiting Ukraine's NATO membership, and recognizing Russia's sovereignty over illegally seized territories from Kyiv,” the report says.
In addition, Ukrainian forces will be forced to leave Russia's Kursk region, where they started a counterattack in August. A European military contingent, which may also include British soldiers, will be deployed to protect the demilitarized zone. US forces will not be a part of this contingent.
The European Union will ask Ukraine for help in recovery efforts. According to the German Marshall Fund's analytical center, this could amount to $486 billion (392 billion pounds sterling) over the next ten years.
The implementation of the ceasefire plans will begin with a phone call between Zelensky and the Russian President Vladimir Putin at the beginning of February, their meeting in late February – early March, and the official statement about the ceasefire by April 20, says the report.
The declaration on the agreed parameters to stop the war is expected to be announced by May 9. Afterward, Kyiv will be advised not to extend martial law and to cancel the mobilization of forces.
Trump also wants to organize an International Peace Conference with the help of other countries' mediation to help develop an agreement to stop the war.
Many clauses of the announced plans require concessions from Ukraine. However, Trump plans to continue supporting Ukrainian soldiers and is considering the possibility of joining the European Union by 2030.
However, Russia also gains significant benefits, as the plans include lifting sanctions against Russian energy carriers within a few years. Zelensky's office firmly denies the legality of the peace plans.
“It has not been officially announced yet. Some publications have information... I am sure that it's not President Trump's official plan,” said Zelensky.
The head of the Office of the President of Ukraine, Andrey Yermak, wrote on his Telegram channel that such plans “actually do not exist,” indicating that reports of this kind are often propagated under the guise of accusations commonly spread by Russians.