Jizzaxda attraksion qulashi oqibatida to‘rt kishi jarohat oldi
Jizzax shahrida joylashgan istirohat bog‘idagi attraksionda yuz bergan hodisa oqibatida to‘rt nafar fuqaro jarohat oldi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, hodisa kecha, 10 iyun kuni kechqurun Jizzax shahrining “Jizzaxlik” mahallasi hududida joylashgan “O‘rda ekologik bog‘i”da sodir bo‘lgan. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, bog‘ hududidagi “Sky Drop” attraksioni qulagan.
Favqulodda vaziyatlar vazirligiga ko‘ra, hodisa natijasida to‘rt nafar jabrlanuvchi shifoxonaga olib ketilgan. Hozircha halok bo‘lganlar haqida ma’lumot yo‘q.
Ayni vaqtda jarohatlanganlarning ahvoli va hodisa tafsilotlari o‘rganilmoqda.
Mas’ul idoralar tomonidan voqea yuzasidan tekshiruv harakatlari boshlangan. Xususan, holatni o‘rganishga sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi sohasida nazoratni amalga oshiruvchi vakolatli organlar ham jalb etilgan.
Ma’lumot uchun, “Sky Drop” attraksioni yo‘lovchilarni balandlikka ko‘tarib, so‘ng kabinasini yuqori tezlikda pastga tushirish orqali erkin qulayotgandek hissiyot uyg‘otadigan ekstremal attraksionlar turiga kiradi. Bunday qurilmalar muntazam texnik nazorat va xavfsizlik tekshiruvlaridan o‘tkazilishi talab etiladi.

In Jizzakh, four people were injured as a result of an amusement ride collapse
Four citizens were injured as a result of an incident at an amusement park attraction located in the city of Jizzakh. This was reported by the Ministry of Emergency Situations.
According to reports, the incident occurred yesterday, on June 10, in the evening, at the "Orda Ecological Park" located in the "Jizzakhlik" neighborhood of Jizzakh. Preliminary information indicates that the "Sky Drop" attraction within the park collapsed.
According to the Ministry of Emergency Situations, four victims were taken to the hospital as a result of the incident. There is no information about fatalities so far.
Currently, the condition of the injured and the details of the incident are being investigated.
Responsible agencies have initiated investigative actions regarding the incident. In particular, authorized bodies overseeing industrial, radiation, and nuclear safety have also been involved in studying the situation.
For reference, the "Sky Drop" attraction is a type of extreme ride that lifts passengers to a height and then drops the cabin at high speed, creating the sensation of free fall. Such devices are required to undergo regular technical inspections and safety checks.