O'zbekistonda turoperator va turagentlar soni 3,4 mingtadan oshdi
Oʻzbekistonda turizm sohasida xizmat koʻrsatayotgan turoperatorlar, turagentlar va boshqa tadbirkorlik subyektlari soni 3,4 mingtadan oshdi.
Yil davomida ularning soni 24 foizdan ziyodga koʻpaygan. Milliy statistika qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, 2026 yil 1 iyul holatiga koʻra, Oʻzbekistonda faoliyat yuritayotgan turoperatorlar, turagentlar va turizm sohasida xizmat koʻrsatuvchi boshqa tadbirkorlik subyektlari soni 3 455 tani tashkil etgan.
Bu koʻrsatkich 2025 yilning mos davri bilan solishtirganda 676 taga yoki 24,3 foizga oshgan.
Turizm sohasida faoliyat yuritayotgan subyektlar soni soʻnggi yillarda quyidagicha oʻsgan:
— 2022 yil — 1 918 ta;
— 2023 yil — 2 071 ta;
— 2024 yil — 2 585 ta;
— 2025 yil — 2 779 ta;
— 2026 yil — 3 455 ta.
Shunday qilib, soʻnggi toʻrt yilda mamlakatda turizm sohasida xizmat koʻrsatuvchi tadbirkorlik subyektlari soni qariyb 1,8 baravarga koʻpaygan.

In Uzbekistan, the number of tour operators and travel agents exceeded 3.4 thousand
The number of tour operators, travel agents and other business entities providing services in the tourism sector in Uzbekistan exceeded 3.4 thousand. During the year, their number increased by more than 24 percent.
According to the National Statistics Committee, as of July 1, 2026, the number of tour operators, travel agents and other business entities providing services in the tourism sector in Uzbekistan amounted to 3,455.
Compared to the corresponding period of 2025, this indicator increased by 676, or 24.3 percent.
The number of entities operating in the tourism sector has grown as follows in recent years:
— 2022 — 1,918;
— 2023 — 2,071;
— 2024 — 2,585;
— 2025 — 2,779;
— 2026 — 3,455.
Thus, over the past four years, the number of business entities providing services in the tourism sector in the country has increased almost 1.8 times.