O‘zbekistonning qaysi hududlarida yuqori oylik to‘lanayotgani ochiqlandi
Yarim yil davomida respublikada eng yuqori miqdordagi o‘rtacha maosh Toshkent shahrida to‘langan. Bu haqda Statistika agentligi ma’lum qildi.
2024 yil yanvar–iyun oylarida O‘zbekistonda o‘rtacha oylik ish haqi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,4 foizga oshib, 5 million 92 ming so‘mni tashkil etdi. Taqqoslash uchun, ish haqining o‘sish sur’ati 2023 yilning shu davrida avvalgi yilga nisbatan 22 foizga oshgan.
Joriy yilning birinchi yarmida hududlar bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahri (8,4 million so‘m) va Navoiy viloyatida (6,6 million so‘m) qayd etilgan. Qolgan birorta hududdagi o‘rtacha maosh umumiy miqdori — 5 million 92 ming so‘mga yetmagan.
Toshkent (4,9 million so‘m), Andijon (4,4 million so‘m) viloyatlari hamda Qoraqalpog‘istonda (4,2 million so‘m) nisbatan yuqori o‘rtacha oylik ish haqi to‘langan. Qashqadaryo (3,6 million so‘m), Surxondaryo (3,7 million so‘m), Namangan (3,8 million so‘m) viloyatlarida eng kam qiymatdagi o‘rtacha oylik hisoblangan.
Olti oy davomida hududlar bo‘yicha o‘rtacha oylik nominal hisoblangan ish haqining eng yuqori o‘sish sur’atlari Toshkent shahrida (20,2 foiz), Samarqand (18,2 foiz), Andijon (17,6 foiz), Farg‘ona (16,8 foiz) hamda Navoiy (16,2 foiz) viloyatlarida kuzatilgan.
Yarim yil ichida o‘rtacha oylik ish haqining eng yuqori ko‘rsatkichi bank, sug‘urta, lizing, kredit va vositachilik faoliyatida qayd etilgan — 14,4 million so‘m. Shu bilan birga, axborot va aloqa, tashish va saqlash, sanoat, savdo, qurilish sohalarida ham umumiy miqdordagidan (5 million 92 ming so‘m) ko‘p maosh berilgan.
Yashash va ovqatlanish xizmatlari, ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish sohalarida o‘rtacha ish haqi 5 million so‘mga yetmagan.

The regions of Uzbekistan where high salaries are being paid were revealed.
For half a year, the highest average salary in the republic was paid in Tashkent city. The Statistics Agency reported this.
From January to June 2024, the average monthly salary in Uzbekistan increased by 17.4 percent compared to the same period last year, amounting to 5 million 92 thousand UZS. For comparison, the growth rate of wages in the same period of 2023 increased by 22 percent compared to the previous year.
In the first half of the current year, the highest average monthly salaries were recorded in Tashkent city (8.4 million UZS) and Navoi region (6.6 million UZS). The average salary in any other region did not reach the total of 5 million 92 thousand UZS.
Relatively high average monthly salaries were paid in Tashkent (4.9 million UZS), Andijan (4.4 million UZS) regions, and Karakalpakstan (4.2 million UZS). The lowest average monthly salaries were calculated in Kashkadarya (3.6 million UZS), Surkhandarya (3.7 million UZS), and Namangan (3.8 million UZS) regions.
Over six months, the highest growth rates of average monthly nominal wages were observed in Tashkent city (20.2 percent), Samarkand (18.2 percent), Andijan (17.6 percent), Fergana (16.8 percent), and Navoi (16.2 percent) regions.
The highest average monthly salary over half a year was recorded in banking, insurance, leasing, credit, and brokerage activities — 14.4 million UZS. At the same time, higher than the average amount (5 million 92 thousand UZS) salaries were paid in information and communication, transportation and storage, industry, trade, and construction sectors.
The average salary in living and food services, education, healthcare, and social service sectors did not reach 5 million UZS.