Ma’lum qilinishicha, 54 yoshli mutaxassis bilan 2030 yilgi Jahon chempionati yakuniga qadar amal qiladigan to‘rt yillik shartnoma imzolangan.
Zidan 2026 yilgi Jahon chempionatidan so‘ng terma jamoani tark etgan Didye Deshamning o‘rnini egalladi. Desham 2012 yildan beri Fransiyani boshqarib kelgan bo‘lib, uning qo‘l ostida jamoa 2018 yilgi Jahon chempionati va 2021 yilgi UEFA Millatlar ligasida bosh sovrinni qo‘lga kiritdi. Shuningdek, fransuzlar Euro–2016 hamda 2022 yilgi Jahon chempionatida finalgacha yetib bordi.
2026 yilgi mundialda Fransiya yarim finalda Ispaniyaga 0:2 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Uchinchi o‘rin uchun kechgan bahsda esa Angliyaga 4:6 hisobida imkoniyatni boy berib, musobaqani to‘rtinchi pog‘onada yakunladi.
Ma’lumot uchun, Zinedin Zidan 2021 yil may oyida "Real Madrid" bosh murabbiyligidan ketganidan beri hech bir jamoada ishlamagan edi. U "Qirollik klubi"ni 2016–2018 va 2019–2021 yillarda boshqarib, uch marta UEFA Chempionlar ligasi, ikki marta Ispaniya chempionati, ikki marta UEFA Superkubogi, ikki marta Ispaniya Superkubogi hamda ikki marta FIFA Klublar o‘rtasidagi jahon chempionati g‘olibligini qo‘lga kiritgan.

The French Football Federation officially announced the appointment of legendary footballer and coach Zinedine Zidane as the head coach of the national team.
It was reported that a four-year contract was signed with the 54-year-old specialist, valid until the end of the 2030 World Cup.
Zidane replaced Didier Deschamps, who left the national team after the 2026 World Cup. Deschamps had been coaching France since 2012, and under his leadership the team won the 2018 World Cup and the 2021 UEFA Nations League. Additionally, the French reached the finals of Euro 2016 and the 2022 World Cup.
In the 2026 World Cup, France lost to Spain 0:2 in the semi-finals. In the third-place match, they lost to England 4:6 and finished the tournament in fourth place.
For reference, Zinedine Zidane had not worked for any team since leaving the head coach position of Real Madrid in May 2021. He managed the "Royal Club" from 2016–2018 and 2019–2021, winning the UEFA Champions League three times, the Spanish championship twice, the UEFA Super Cup twice, the Spanish Super Cup twice, and the FIFA Club World Cup twice.