Hantavirus nima va u qanday yuqadi?
Hantavirus asosan kemiruvchilarda uchraydigan virus bo‘lib, insonga ularning siydigi, axlati yoki so‘lagi orqali yuqadi.
'Hantavirus nima va u qanday yuqadi?'ning rasmi
Hantavirus asosan kemiruvchilarda uchraydigan virus boʻlib, insonga ularning siydigi, axlati yoki sulagi orqali yuqadi. Yopiq xonalarni tozalash, ferma yoki oʻrmonlarda ishlash kabi holatlar xavfni oshiradi.
Olimlar and virusi hantavirusning insondan insonga yuqishi mumkin boʻlgan yagona turi ekanini taʼkidladi. Biroq bu juda kam holatlarda, yaqin va uzoq muloqot orqali kuzatiladi.
Kasallikning asosiy belgilari: isitma, bosh va mushak ogʻrigʻi, koʻngil aynishi, qorin ogʻrigʻi va qusish. Ogʻir holatlarda oʻpka, yurak yoki buyrakka taʼsir qilishi mumkin.
Hantavirus turiga qarab insonda turli ogʻir kasalliklarni keltirib chiqarishi mumkin. U oʻpka va yurakka taʼsir qiluvchi hantavirus kardiopulmofinal sindromi yoki buyrakni zararlovchi gemorragik isitmani chaqirishi ehtimolli bor.
Mutaxassislar maʼlumotiga koʻra, Shimoliy va Janubiy Amerikada tarqalgan viruslar koʻproq oʻpka va yurakka taʼsir qilsa, Yevropa va Osiyodagi turlari asosan buyrak bilan bogʻliq asoratlarni keltirib chiqaradi.
Ayni paytda olimlar ushbu shtamm boshqa Andes viruslariga nisbatan tezroq tarqalishi yoki ogʻirroq kasallik chaqirishi haqida dalil yoʻqligini bildirdi.
VOZ maʼlumotiga koʻra, hantavirus kam uchraydigan kasallik hisoblanadi. Unga qarshi maxsus davo mavjud emas, shifokorlar asosan simptomlarni yengillashtirishga harakat qiladi. Oʻlim koʻrsatkichi Yevropa va Osiyoda 1–15 foiz, Amerika qitʼasida esa 50 foizga yetishi mumkin.

What is Hantavirus and how is it transmitted?
Hantavirus is a virus primarily found in rodents, transmitted to humans through their urine, feces, or saliva. Situations such as cleaning enclosed spaces or working on farms or in forests increase the risk.
Scientists have noted that the Andes virus is the only type of hantavirus that can be transmitted from person to person. However, this occurs very rarely, through close and prolonged contact.
The main symptoms of the disease include fever, headache and muscle pain, nausea, abdominal pain, and vomiting. In severe cases, it can affect the lungs, heart, or kidneys.
Depending on the type of hantavirus, it can cause various serious illnesses in humans. It may cause hantavirus cardiopulmonary syndrome, which affects the lungs and heart, or hemorrhagic fever with renal syndrome, which damages the kidneys.
According to experts, viruses prevalent in North and South America more often affect the lungs and heart, while those in Europe and Asia primarily cause kidney-related complications.
Currently, scientists have stated that there is no evidence that this strain spreads faster or causes more severe illness than other Andes viruses.
According to the WHO, hantavirus is considered a rare disease. There is no specific treatment for it; doctors mainly focus on alleviating symptoms. The fatality rate ranges from 1–15% in Europe and Asia and can reach up to 50% in the Americas.
According to the WHO, the risk of virus transmission among the general population is assessed as "very low."