O‘zbekistonda fuqarolar pensiyalari endi avtomatik tayinlanadi
2025 yil 1 martdan boshlab yoshga doir  fuqarolarning murojaatisiz (avtomatik) tayinlanadi. Bu haqda Pensiya jamg‘armasi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Pensiya ta’minoti tizimiga axborot texnologiyalarini faol joriy qilish orqali fuqarolarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar bosqichma-bosqich interaktiv va proaktiv shaklga o‘tkazilmoqda.
Xususan:
2024 yil 1 yanvardan boshlab quyidagilar joriy etildi:
fuqarolar pensiya tayinlashni so‘rab qo‘shimcha ravishda Davlat xizmatlari markaziga tashrif buyurgan holda yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP) orqali onlayn murojaat qilish huquqi berildi.
Shuningdek, 2025 yil 1 martdan boshlab:
- pensiya yoshiga yetgan fuqarolarga pensiyalar “avtomatik” tarzda, ya’ni hech qanday hujjat talab etmagan holda va fuqaroning murojaatisiz tayinlanadi;
- fuqaroning shaxsiga oid barcha ma’lumotlar vazirlik va idoralarning elektron bazalaridan olinadi.
Ushbu qulayliklarning yo‘lga qo‘yilishi natijasida:
Birinchidan, fuqarolardan pensiya tayinlash uchun qo‘shimcha hujjatlar yig‘ish uchun Pensiya jamg‘armasining hududiy bo‘linmasiga murojaat qilish talab etilmaydi.
Ikkinchidan, pensiya yoshiga yetgan fuqaroga qonunchilikda belgilangan talablar doirasida pensiya tayinlash haqida qaror qabul qilinganida uning telefon raqamiga “pensiya tayinlanganligi va uning miqdori” to‘g‘risida ma’lumot yuboriladi.
Shuningdek, pensiyaga chiqmasdan ish faoliyatini davom ettirish istagida bo‘lgan yoki pensiya miqdoridan norozi bo‘lgan fuqarolarga “avtomatik” tayinlangan pensiyani rad etish huquqi berilmoqda.
Fuqaro pensiya tayinlanganidan, pensiya miqdoridan yoki pensiya tayinlanishi rad etilganidan norozi bo‘lgan taqdirda Pensiya jamg‘armasining tuman (shahar) bo‘limiga tegishli tartibda ariza bilan murojaat qilishlari mumkin.

From March 1, 2025 onwards pensions for citizens of a certain age will be assigned automatically (without an application). This was reported by the press service of the Pension Fund.
The implementation of information technologies into the pension provision system is being carried out step by step, turning the services provided to citizens into an interactive and proactive form.
From January 1, 2024, the following were implemented:
citizens were given the right to apply for a pension either by visiting the State Services Center in addition or online through the Unified Interactive Public Services Portal (UIPSP).
Also, starting from March 1, 2025: onwards:
- pensions for citizens who have reached the pension age will be appointed “automatically”, i.e., without any documents required and without the need for an application from the citizen;
- all personal information of the citizen will be taken from the electronic databases of ministries and departments.
As a result of the introduction of these conveniences:
Firstly, there will be no need for citizens to collect additional documents for the assignment of pensions by applying to the regional offices of the Pension Fund.
Secondly, when a decision is made to appoint a pension within the scope of the legal requirements for a citizen who has reached pension age, information about "the appointment of the pension and its amount" will be sent to his/her phone number.
Furthermore, citizens who wish to continue working without retiring or who are dissatisfied with the amount of the pension are given the right to refuse the “automatically” appointed pension.
In case a citizen is dissatisfied with the appointment of the pension, the amount of the pension, or the refusal to appoint the pension, he/she may apply to the district (city) branch of the Pension Fund in accordance with the established procedure.