Bugun O‘zbekiston bo‘ylab yomg‘ir yog‘adi
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun kunduzi ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi. Buxoro, Navoiy viloyatlarida ertalab ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yogingarchilik kutilmaydi. Ayrim joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat 5-10° iliq bo‘ladi.
Poytaxtimizda vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi. Shamol 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat 6-8° iliq bo‘ladi.
Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda vaqti-vaqti bilan yog‘ingarchilik (yomg‘ir, qor), ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi.  Ba’zi joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 2° sovuq-3°  iliq bo‘ladi.

Today, rain will fall across Uzbekistan.
According to Uzhydromet's report, rain will fall in some places during the day. In the regions of Bukhara and Navoi, rain might occur in some places in the morning. No precipitation is expected in the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region. Fog may descend in certain areas. Wind speeds will blow at 7-12 m/s, possibly intensifying to 13-18 m/s in some areas. The temperature will be a warm 5-10°.
Rain will occasionally fall in our capital. Wind speeds will blow at 5-10 m/s. The temperature will be a warm 6-8°.
Precipitation (rain, snow) will occasionally occur in the foothill and mountainous areas, and it may be heavy in some places. Fog may descend in certain areas. Wind speeds will blow at 7-12 m/s. The temperature will range from 2° cold to 3° warm.