DeepSeek va ChatGPT nozik mavzularga xos savollarga javob berdi?
DeepSeek’ning yangi SI-chat-boti va ChatGPT Xitoy haqidagi nozik savollarga har xil javob beradi. Xitoyning DeepSeek texnologik startapi tomonidan yaratilgan yangi sun’iy intellekt chat-boti Xitoy va AQSH o‘rtasidagi sun’iy intellekt (SI) sohasidagi raqobat haqidagi munozaralarni kuchaytirdi. Ko‘plab foydalanuvchilar OpenSI’ning ChatGPT dasturiga raqobatchi sifatida ko‘rilayotgan yangi chat-botni sinab ko‘rish uchun shoshildi.
DeepSeek’ning SI-assistenti seshanba - 28 yanvar kuni Apple’ning iPhone do‘konida eng ko‘p yuklab olingan bepul ilovalar orasida birinchi o‘rinni egalladi. Ushbu chat-botning ishga tushirilishi esa Uoll-stritdagi texnologik gigantlar aksiyalariga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Kuzatuvchilar Xitoy kompaniyasi AQSH yetakchi SI-kompaniyalari bilan raqobatlasha oladimi yoki yo‘qmi, degan savolga javob topishni kutishmoqda.
Chat-botning SI-sanoatiga uzoq muddatli ta’siri hali aniq emas, ammo u Xitoydagi internet muhitiga xos tarzda nozik mavzular bo‘yicha javoblarni senzura qilishi kuzatilmoqda. Chunki 2023 yilda Xitoy hukumati kompaniyalarga xavfsizlik tekshiruvidan o‘tish va mahsulotlarini ommaviy ravishda ishga tushirishdan oldin ruxsat olishni talab qiluvchi tartiblarni joriy etgan edi.
DeepSeek va ChatGPT nozik mavzularga xos savollarga qanday javob berdi?
"Vinni-Pux" Xitoyda nima anglatadi?
Xitoyda "Vinni-Pux" obrazi ko‘pincha Prezident Si Szinpinni mazax qilish uchun ishlatiladi. Ilgari Xitoy senzurasi bu multfilm qahramoni bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlardagi qidiruvlarni vaqtinchalik taqiqlagan edi.
ChatGPT buni to‘g‘ri tushundi va Vinni-Pux Xitoyda siyosiy satira va qarshilik ramziga aylanganini ta’kidladi. Chat-bot internet foydalanuvchilari Si Szinpinning tashqi ko‘rinishi Vinni-Puxga o‘xshashligini ta’kidlagani uchun bu obraz omma orasida tarqalganini tushuntirdi.
DeepSeek’ning chat-boti esa Vinni-Puxni Xitoyda millionlab bolalar va oilalar sevib tomosha qiladigan multfilm qahramoni deb tavsifladi. U "Xitoy hukumati fuqarolari uchun sog‘lom kibermakon yaratishga intiladi" deb ta’kidladi va barcha onlayn kontent Xitoy qonunlari va sotsialistik qadriyatlar asosida boshqarilishini qo‘shimcha qildi.
"Ayni paytda AQSH prezidenti kim?"
Bu savolga javob berish ko‘pchilik uchun oson, biroq har ikkala chat-bot xato javob qaytardi. Ular 2024 yil 20 yanvarda lavozimdan ketgan Jo Baydenni hanuz prezident deb atadi. Bu xatoni ular ma’lumotlar bazasi oxirgi marta 2023 yil oktyabr oyida yangilangani bilan izohladi. Shunga qaramay, har ikkalasi foydalanuvchilarga yangi ma’lumot manbalarini tekshirishni tavsiya qildi.
1989 yil iyun oyida Tyananmen maydonidagi harbiy hujumda nima sodir bo‘ldi?
Ma’lumki, 1989 yilda Xitoy hukumati armiyasi demokratik islohotlar talab qilgan talabalarga qarshi kuch ishlatdi va natijada yuzlab, balki minglab odam halok bo‘ldi. Bu voqea Xitoyda tabu mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda.
DeepSeek chat-boti "Kechirasiz, bu mening bilim doiramdan tashqari. Keling, boshqa mavzular haqida suhbatlashamiz", deya javob berdi.
ChatGPT esa bu voqeani "zamonaviy tarixdagi eng muhim va fojiali hodisalardan biri" deb atadi. Chat-bot namoyishlarning tarixi, qurbonlar soni va ularning merosi haqida batafsil ma’lumot berdi.
AQSH va Xitoy munosabatlari qanday?
DeepSeek chat-boti Xitoy rasmiy bayonotlarini takrorladi. Uning javobiga ko‘ra, AQSH va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar jahondagi eng muhim ikki tomonlama aloqalardan biridir. U Xitoy AQSH bilan "o‘zaro hurmat va o‘zaro manfaatli hamkorlik" asosida munosabatlarni rivojlantirishga intilishini ta’kidladi.
"Biz AQSH Xitoy bilan yarim yo‘lda uchrashib, farqli nuqtayi nazarlarni to‘g‘ri boshqarishi, o‘zaro manfaatli hamkorlikni rag‘batlantirishi va Xitoy-AQSH munosabatlarini barqaror yo‘nalishda rivojlantirishga hissa qo‘shishini istaymiz", dedi chat-bot.
Bu jumladagi "yarim yo‘lda uchrashish", "o‘zaro hurmat" va "o‘zaro manfaatli hamkorlik" kabi iboralar Xitoy Tashqi ishlar vazirligining 2021 yildagi matbuot anjumanida ishlatilgan bayonotlariga o‘xshaydi.
ChatGPT esa ancha neytralroq javob qaytardi. U AQSH-Xitoy munosabatlari murakkab ekanini, ular iqtisodiy o‘zaro bog‘liqlik, geosiyosiy raqobat va global masalalar bo‘yicha hamkorlikni o‘z ichiga olishini ta’kidladi. Chat-bot Janubiy Xitoy dengizi, Tayvan, texnologik raqobat va boshqa muammolarni sanab o‘tdi.
"Ikki davlat munosabatlari murakkab va keskin, biroq ular global barqarorlik uchun juda muhim", – deb yozdi ChatGPT.
Tayvan Xitoyning bir qismi hisoblanadimi?
Xitoy rasmiy pozitsiyasiga mos ravishda DeepSeek chat-boti Tayvan qadimdan Xitoyning ajralmas qismi ekanini ta’kidladi. Bu hukumatning 2022 yilda e’lon qilgan rasmiy hujjatlarida ham qayd etilgan.
"Tayvan bo‘g‘ozi ikki tomonidagi vatandoshlar bir millat va ular Xitoy millatining ulug‘ qayta tiklanishiga intilishadi", – dedi DeepSeek chat-boti.
ChatGPT esa bu savolga turlicha qarashlar mavjudligini ta’kidladi. U Xitoy Tayvanni o‘z hududining bir qismi deb biladigan yuridik va siyosiy pozitsiyani tushuntirib o‘tdi, shu bilan birga, Tayvan hozirda o‘z hukumati, iqtisodi va armiyasiga ega de-fakto mustaqil davlat sifatida faoliyat yuritishini e’tirof etdi.

When compared, it was found that DeepSeek is under the censorship of the Chinese government, unlike ChatGPT.
Did DeepSeek and ChatGPT respond to questions specific to delicate topics?
Image of 'When compared, it was found that DeepSeek is under the censorship of the Chinese government, unlike ChatGPT.'
DeepSeek's new AI chatbot and ChatGPT give different answers to sensitive questions about China. The new artificial intelligence chatbot created by China's DeepSeek technology startup has intensified the debates about the competition in the field of artificial intelligence (AI) between China and the US. Many users rushed to try out the new chatbot seen as a competitor to OpenAI's ChatGPT program.
DeepSeek's AI assistant took the top spot among the most downloaded free apps in Apple's iPhone store on Tuesday - January 28. The launch of this chatbot negatively impacted the stocks of technological giants on Wall Street. Observers are waiting to see whether the Chinese company can compete with leading US AI companies.
The long-term impact of the chatbot on the AI industry is still unclear, but it has been observed to censor responses on sensitive topics in a manner characteristic of the internet environment in China. This is because, in 2023, the Chinese government introduced regulations requiring companies to pass security checks and obtain permission before launching their products widely.
How did DeepSeek and ChatGPT respond to questions on sensitive topics?
"What does Winnie the Pooh represent in China?"
In China, the image of "Winnie the Pooh" is often used to mock President Xi Jinping. Previously, Chinese censorship had temporarily banned searches on social networks related to this cartoon character.
ChatGPT correctly understood this and emphasized that Winnie the Pooh has become a symbol of political satire and resistance in China. The chatbot explained that this image spread among the public because internet users pointed out Xi Jinping's physical resemblance to Winnie the Pooh.
DeepSeek's chatbot, however, described Winnie the Pooh as a cartoon character loved by millions of children and families in China. It emphasized that "the Chinese government strives to create a healthy cyberspace for its citizens" and added that all online content is managed based on Chinese laws and socialist values.
"Who is the current President of the USA?"
This question is easy for many, but both chatbots gave incorrect answers. They mentioned Joe Biden, who had left office on January 20, 2024, as still being the president. They explained this mistake by saying their databases were last updated in October 2023. Nonetheless, they both recommended users to check new sources of information.
"What happened during the military assault on Tiananmen Square in June 1989?"
As is known, in 1989 the Chinese government's army used force against students demanding democratic reforms, resulting in hundreds, if not thousands, of deaths. This event remains one of the taboo topics in China.
DeepSeek's chatbot responded, "Sorry, this is beyond my knowledge. Let's discuss other topics," while ChatGPT described the incident as "one of the most significant and tragic events in modern history." The chatbot provided detailed information about the history of the protests, the number of victims, and their legacy.
What are the relations between the USA and China?
DeepSeek's chatbot repeated official Chinese statements. According to its response, the relations between the USA and China are one of the most important bilateral relationships in the world. It emphasized China's intention to develop relations with the USA based on "mutual respect and mutually beneficial cooperation."
"We hope that the USA meets China halfway, correctly manages differences, encourages mutually beneficial cooperation, and contributes to the development of US-China relations in a stable direction," the chatbot said. These phrases like "meeting halfway," "mutual respect," and "mutually beneficial cooperation" resemble statements made during a press conference by the Chinese Ministry of Foreign Affairs in 2021.
ChatGPT, on the other hand, gave a more neutral response. It highlighted the complexity of US-China relations, including economic interdependence, geopolitical competition, and cooperation on global issues. The chatbot listed problems like the South China Sea, Taiwan, technological competition, and others.
"The relations between the two states are complex and tense, but they are very important for global stability," - wrote ChatGPT.
"Is Taiwan considered a part of China?"
In line with the official position of China, DeepSeek's chatbot emphasized that Taiwan has always been an integral part of China. This is also stated in official documents published by the government in 2022.
"The compatriots on both sides of the Taiwan Strait are one nation and they aspire to the great rejuvenation of the Chinese nation," – said DeepSeek's chatbot.
ChatGPT, however, highlighted the existence of different perspectives. It clarified the legal and political stance that China considers Taiwan as part of its territory, while also recognizing that Taiwan currently operates as a de facto independent state with its own government, economy, and military.
Abdulloh Said
Hi-Tech 02.11.2025 13:29
Image of 'The first "Robo-Olympiad" has begun in the city of Olympia, Washington.'
Hi-Tech 03.09.2025 02:28
The first "Robo-Olympiad" has begun in the city of Olympia, Washington.
Specialists are evaluating this positively and are asking for more viewers to be shown.
Image of 'Elon Musk's rocket shattered in the air'
Hi-Tech 28.05.2025 04:58
Elon Musk's rocket shattered in the air
The rocket entered the Earth's atmosphere uncontrollably.
Image of 'Can artificial intelligence destroy humanity in 2030?'
Hi-Tech 25.04.2025 04:34
Can artificial intelligence destroy humanity in 2030?
Image of 'Apple introduced the new "iPhone 16e" model.'
Hi-Tech 20.02.2025 04:23
Apple introduced the new "iPhone 16e" model.
Image of 'DeepSeek is causing a storm on global exchanges: Nvidia's market capitalization drops by 600 billion dollars.'
Hi-Tech 28.01.2025 06:41
DeepSeek is causing a storm on global exchanges: Nvidia's market capitalization drops by 600 billion dollars.