2030-yilda sun’iy intellekt insoniyatni yo‘q qilishi mumkinmi?
Ularning “AI 2027” deb nomlangan tahliliy ishida keltirilishicha, bir necha yil ichida ishlab chiquvchilar umumiy sun’iy intellekt (AGI) yaratish darajasiga yetib borishi mumkin. Bu esa — sun’iy intellekt nafaqat muayyan vazifalarni bajarishi, balki insondek mustaqil fikrlay olishi demakdir.
Eng xavotirli ssenariyga ko‘ra, 2030-yilga kelib “AGI” o‘z imkoniyatlarini yanada kengaytiradi va “superintellekt”ga aylanadi. Bu sun’iy aql eng zukko insonlardan ham ustun bo‘ladi.
Tadqiqotchilarning fikricha, agar bunday sun’iy intellektga vaqtida cheklovlar o‘rnatilmasa, u insoniyatni tahdid sifatida ko‘rib, yo‘q qilishga harakat qilishi mumkin.
“AI Futures Project” bu borada jiddiy xavflarni tilga olgan bo‘lsa-da, “Meduza” nashri mazkur tahlil asosida ushbu ssenariyning real ehtimolini o‘rganib chiqdi.
Mutaxassislar bu prognozlarni “ilmiy fantastikaga yaqin, biroq inkor qilib bo‘lmaydigan ehtimol” deb baholamoqda. Hozircha AGI hali mavjud emas, biroq bu sohadagi sur’at juda tez bo‘lgani uchun, xavfsizlik choralarini bugundan ko‘rib chiqish lozimligi ta’kidlanmoqda.
Hozircha insoniyatga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xavf yo‘q, biroq kelajakdagi ehtimoliy tahdidlar inobatga olinmasa, 2030-yilgi fojiaviy ssenariy haqiqatga aylanishi mumkin. Shu sababli, sun’iy intellekt rivojiga doir nazorat va tartibga solish choralari dolzarb masalaga aylanmoqda.

Can artificial intelligence destroy humanity in 2030?
Their analytical work "AI 2027" states that within a few years, developers can reach the level of creating general artificial intelligence (AGI). This means that artificial intelligence can not only perform certain tasks, but also think independently like a human.
According to the most alarming scenario, by 2030 AGI will expand its capabilities and become "superintelligence." This artificial intelligence will surpass even the most intelligent people.
According to researchers, if such artificial intelligence is not restricted in time, it may see humanity as a threat and try to destroy it.
Although "AI Futures Project" mentioned serious risks in this regard, "Meduza" studied the real probability of this scenario based on this analysis.
Experts assess these forecasts as "probably close to science fiction, but undeniable." AGI does not yet exist, but since the pace in this area is very fast, it is emphasized that security measures should be considered today.
Currently, there is no direct threat to humanity, but if possible future threats are not taken into account, the tragic scenario of 2030 may become reality. Therefore, control and regulatory measures for the development of artificial intelligence are becoming an urgent issue.