Prezident maslahatchi Suma Chakrabarti bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 mart kuni iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabartini qabul qildi. Bu haqda Prezident Matbuot xizmati xabar berdi.
Maslahatchining joriy yilgi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimiz investitsiyaviy salohiyatini xalqaro maydonda yanada ilgari surish, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonini yakunlash bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish, xorijdagi yetakchi ta’lim muassasalarida davlat xizmatchilarining malakasini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bo‘lajak O‘zbekiston investitsiya salohiyati "roud-shousi" va Toshkent xalqaro investitsiya forumini yetakchi xorijiy kompaniyalar va moliyaviy institutlarni jalb qilgan holda yuqori saviyada o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi huzurida Toshkent xalqaro tijorat sudini ishga tushirishning amaliy jihatlari, mamlakatimizning xalqaro reytinglardagi o‘rnini mustahkamlash, iqtisodiy rivojlanish sohasida fundamental tadqiqotlar olib borish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlarga to‘xtalib o‘tildi.

The President held a meeting with advisor Suma Chakrabarti.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, hosted a consultation with Suma Chakrabarti on economic development, effective management, and international cooperation issues on March 19. This was reported by the Presidential Press Service.
The main directions of the advisor's activities for the current year were reviewed.
Special attention was given to taking practical steps towards further advancing our country's investment potential on the international stage, completing the process of joining the World Trade Organization for Uzbekistan, and improving the qualifications of public servants at leading educational institutions abroad.
The importance of holding the upcoming Uzbekistan investment potential "road-show" and the Tashkent International Investment Forum at a high level, with the involvement of leading foreign companies and financial institutions, was emphasized.
During the meeting, practical aspects of launching the Tashkent International Commercial Court under the International Center for Digital Technologies, strengthening the country's position in international ratings, and prioritizing measures for conducting fundamental research in economic development were discussed.