“O‘zgidromet” bugun, 22 avgust kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 15-20 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 31-36 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17-22 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 18-23 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 16-21 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 12-17 daraja, kunduzi 25-30 daraja issiq bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for today, August 22.
According to it, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 3-8 m/s. The temperature will be 20-22 degrees at night and 35-37 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 15-20 m/s in some areas, with possible dust storms. The temperature will be 17-22 degrees at night and 31-36 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms. The temperature will be 17-22 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, variable in some areas, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms. The temperature will be 17-22 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas, with possible dust storms. The temperature will be 18-23 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, variable in some areas, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 5-10 m/s. The temperature will be 16-21 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will be easterly at 7-12 m/s, increasing to 13-18 m/s in some areas. The temperature will be 12-17 degrees at night and 25-30 degrees during the day.