Bugun ob-havo qanday bo'lishi aytildi
O'zbekistonning aksariyat hududlarida 4 iyun kuni yog'ingarchiliksiz va iliq ob-havo kuzatilib, ayrim viloyatlarda esa qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq bo'lishi kutilmoqda. Bu haqda “O'zgidromet” ma'lum qildi.
Prognozlarga ko'ra, respublika bo'ylab sharqiy yo'nalishdagi shamol esadi. Ayrim hududlarda shamol tezligi soniyasiga 13–18 metrgacha kuchayib, chang-to'zonlar yuzaga kelishi mumkin.
Tog'oldi va tog'li hududlarda ob-havo nisbatan salqin bo'lib, ba'zi joylarda yomg'ir yog'adi, momaqaldiroq kuzatiladi. Mutaxassislar ushbu hududlarda sel-suv toshqinlari yuzaga kelishi mumkinligidan ogohlantirmoqda. Harorat kunduzi 20–25 daraja atrofida bo'ladi.
Toshkent shahrida havo o'zgaruvchan bo'ladi. Kundning ikkinchi yarmida qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq kuzatilishi ehtimoli bor. Harorat kechasi 19–21 daraja, kunduzi esa 31–33 daraja atrofida bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida yog'ingarchilik kutilmaydi. Havo harorati kechasi 13–18 daraja, kunduzi 28–33 darajani tashkil etadi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham quruq va iliq ob-havo saqlanib qoladi. Kunduzi havo 30–35 darajagacha isiydi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida asosan yog'ingarchilik kuzatilmaydi. Faqat Toshkent viloyatining ayrim hududlarida qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi va momaqaldiroq bo'lishi mumkin. Harorat 28–33 daraja atrofida bo'ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari esa mamlakatning eng issiq hududlari bo'lib qolmoqda. Ushbu viloyatlarda kunduzgi harorat 33–38 darajagacha ko'tarilishi prognoz qilingan.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida esa kunning ikkinchi yarmida va kechki payt ayrim joylarda qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi, momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Harorat kunduzi 28–33 daraja bo'ladi.
Umuman olganda, 4 iyun kuni respublika hududlarining aksariyat qismida yozgi iliq ob-havo saqlanib qoladi. Biroq ayrim hududlarda kuchli shamol, chang-to'zon va qisqa muddatli yomg'irlar kuzatilishi mumkinligi sababli fuqarolarga ehtiyot choralarini ko'rish tavsiya etilgan.

In most regions of Uzbekistan, on June 4, dry and warm weather is observed, while in some provinces, short-term rain and thunderstorms are expected. This was reported by "Uzhydromet".
According to forecasts, easterly winds will blow across the republic. In some areas, wind speeds may increase to 13–18 meters per second, causing dust storms.
In the foothills and mountainous areas, the weather will be relatively cool, with rain and thunderstorms in some places. Experts warn that mudslides and floods may occur in these areas. Daytime temperatures will be around 20–25 degrees.
In Tashkent city, the weather will be variable. In the second half of the day, there is a possibility of short-term rain and thunderstorms. Nighttime temperatures will be around 19–21 degrees, and daytime temperatures around 31–33 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, no precipitation is expected. Air temperatures will be 13–18 degrees at night and 28–33 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, dry and warm weather will also persist. During the day, the air will warm up to 30–35 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, mainly no precipitation is observed. Only in some areas of Tashkent region, short-term rain and thunderstorms may occur. Temperatures will be around 28–33 degrees.
Kashkadarya and Surkhandarya regions remain the hottest areas of the country. In these regions, daytime temperatures are forecast to rise to 33–38 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, in the second half of the day and in the evening, short-term rain and thunderstorms may be observed in some places. Daytime temperatures will be 28–33 degrees.
Overall, on June 4, summer warm weather will persist in most parts of the republic. However, due to the possibility of strong winds, dust storms, and short-term rains in some areas, citizens are advised to take precautionary measures.