O'zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Fabio Kannavaro va jamoa sardori Eldor Shomurodov Kongo terma jamoasiga qarshi bo'lib o'tadigan uchrashuv oldidan tashkil etilgan matbuot anjumanida ishtirok etib, ommaviy axborot vositalari vakillarining savollariga javob berdi. Bu haqda Championat.asia xabar berdi.
Fabio Kannavaro raqibning imkoniyatlariga yuqori baho bergan holda, jamoa asosiy e'tiborni g'alaba uchun kurashishga qaratayotganini ta'kidladi.
"Kongo tajribali va jismoniy jihatdan yaxshi tayyorlangan jamoa. Biroq biz maydonga g'alaba uchun chiqamiz. Ertangi bahs avvalgi o'yinlardan farq qiladi, chunki biz turnirdagi eng kuchli raqiblarga qarshi bahs olib bordik", — dedi bosh murabbiy.
Kannavaro darvozabonlar tanloviga ham to'xtalib, ilk uchrashuvda O'tkir Yusupov munosib o'yin ko'rsatganini, shu bilan birga, boshqa darvozabonlarga ham imkoniyat berishni rejalashtirganini aytdi.
Bosh murabbiyning so'zlariga ko'ra, ushbu turnirdagi ishtirok jamoaning xalqaro tajribasini boyitish va yuqori saviyadagi raqiblarga qarshi o'yin orqali yanada rivojlanishi uchun muhim ahamiyatga ega.
"Men futbolchilarga ilk kunlardanoq bosimsiz harakat qilishlari kerakligini aytganman. Bu musobaqa jamoa sifatida o'sishimiz uchun yaxshi imkoniyatdir", — dedi u.
Shuningdek, Kannavaro O'zbekistonda bolalar futboli, akademiyalar va yoshlar tayyorgarligiga qaratilayotgan e'tibor natijasida mamlakat ilk bor Jahon chempionati yo'llanmasini qo'lga kiritganini alohida ta'kidladi.
Matbuot anjumanida so'z olgan milliy terma jamoa sardori Eldor Shomurodov esa jamoaning asosiy maqsadi muxlislarni xursand qilish ekanini bildirdi.
"Birinchi golimizni urdik. Endi asosiy vazifamiz — birinchi g'alabamizni qo'lga kiritish. Biz doimo muxlislarimizni quvontirish uchun harakat qilamiz", — dedi u.
Eldor Shomurodov hujumda faol o'ynash bilan bir qatorda, himoyada ham intizomni saqlash muhimligini qayd etib, jamoa uchun eng asosiy mezon natija ekanini ta'kidladi.
"Gol urishga intilish bilan birga, himoya haqida ham unutmasligimiz lozim. Asosiy maqsad — tartibli o'yin namoyish etib, g'alaba qozonish", — dedi jamoa sardori.
Shomurodov, shuningdek, muxlislarning qo'llab-quvvatlashi futbolchilar uchun katta ruhiy kuch bag'ishlayotganini ta'kidlab, keyingi uchrashuvlarda ham ularni xursand qilish uchun bor imkoniyatni ishga solishlarini bildirdi.

The head coach of the Uzbekistan national team, Fabio Cannavaro, and team captain Eldor Shomurodov participated in a press conference organized before the match against the Congo national team and answered questions from media representatives. This was reported by Championat.asia.
Fabio Cannavaro, while giving high praise to the opponent's capabilities, emphasized that the team is mainly focused on fighting for victory.
"Congo is an experienced and physically well-prepared team. However, we will take the field for victory. Tomorrow's match will differ from previous games because we have competed against the strongest opponents in the tournament," said the head coach.
Cannavaro also touched on the goalkeeper selection, stating that Utkir Yusupov showed a decent performance in the first match, and at the same time, he plans to give opportunities to other goalkeepers as well.
According to the head coach, participation in this tournament is important for enriching the team's international experience and further development through playing against high-level opponents.
"I have told the players from the very first days that they need to play without pressure. This competition is a good opportunity for us to grow as a team," he said.
Furthermore, Cannavaro particularly emphasized that as a result of attention to children's football, academies, and youth training in Uzbekistan, the country secured its first-ever World Cup berth.
Speaking at the press conference, national team captain Eldor Shomurodov stated that the team's main goal is to make the fans happy.
"We scored our first goal. Now our main task is to achieve our first victory. We always strive to make our fans happy," he said.
Eldor Shomurodov noted the importance of maintaining discipline in defense as well as playing actively in attack, emphasizing that the most important criterion for the team is the result.
"While striving to score goals, we must not forget about defense. The main goal is to demonstrate organized play and achieve victory," said the team captain.
Shomurodov also emphasized that the fans' support gives the players great mental strength and stated that they will use every opportunity to make them happy in upcoming matches as well.