Fransiya Marokashni mag‘lub etib, Jahon chempionatining yarim finaliga yo‘l oldi
Shu tariqa Fransiya yarim finalga yo‘l oldi. Endi amaldagi jahon chempionlari final yo‘llanmasi uchun Ispaniya – Belgiya juftligi g‘olibi bilan kuch sinashadi.
'Fransiya Marokashni mag‘lub etib, Jahon chempionatining yarim finaliga yo‘l oldi'ning rasmi
Fransiya terma jamoasi Jahon chempionati chorak finalida Marokashni 2:0 hisobida mag‘lub etib, musobaqaning yarim finaliga chiqdi.
Uchrashuvning asosiy qahramoni Kilian Mbappe bo‘ldi. Fransiya hujumchisi birinchi bo‘limda penaltidan foydalana olmagan bo‘lsa-da, ikkinchi bo‘limda gol urdi va yana bir golga assistentlik qildi.
O‘yinning 28-daqiqasida Nussayr Mazraviy jarima maydonida Mbappega nisbatan qoidabuzarlik qildi va bosh hakam penalti belgiladi. VAR tekshiruvi bir necha daqiqa davom etgach, qaror o‘zgarmadi. Biroq Mbappening zarbasini Marokash darvozaboni Yosin Bunu qaytardi.
Shunga qaramay, ikkinchi bo‘limda fransuzlar ustunlikni qo‘lga oldi. 60-daqiqada Mbappe uzoq masofadan aniq zarba yo‘llab hisobni ochdi. Olti daqiqadan keyin esa uning uzatmasidan Usmon Dembele jamoasining ikkinchi golini kiritdi.
Statistika ham Fransiyaning ustunligini ko‘rsatdi. Didye Desham shogirdlari uchrashuv davomida 22 marta zarba bergan bo‘lsa, Marokash atigi 5 marta xavf tug‘dira oldi. Darvoza tomon yo‘llangan aniq zarbalar nisbati 8:1, kutilayotgan gollar (xG) ko‘rsatkichi esa 3,05 ga qarshi 0,14 ni tashkil qildi.
Bu gol Mbappening joriy Jahon chempionatidagi sakkizinchi goliga aylandi. Shu tariqa u to‘purarlar poygasida Lionel Messiga yetib oldi. Shuningdek, u Jahon chempionatlari tarixidagi umumiy gollari sonini 20 taga yetkazib, bu borada 21 golga ega Messiga yanada yaqinlashdi.
Biroq uchrashuvning 77-daqiqasida Mbappe to‘pig‘idagi og‘riq sabab maydonni tark etdi. Uning o‘rniga Jan-Filip Mateta tushirildi. O‘yindan keyin fransuzlar sardori jarohati jiddiy emasligini ma’lum qildi.
"Hammasi yaxshi. To‘pig‘imga zarba tekkan edi, lekin jiddiy muammo yo‘q. So‘nggi daqiqalarda Mateta mendan ko‘ra yaxshiroq holatda edi", dedi Mbappe.

France defeated Morocco and advanced to the semifinals of the World Cup.
Thus, France advanced to the semifinals. Now the reigning world champions will face the winner of the Spain-Belgium pair for a place in the final.
Image of 'France defeated Morocco and advanced to the semifinals of the World Cup.'
The French national team defeated Morocco 2-0 in the World Cup quarterfinal and advanced to the semifinals of the tournament.
The main hero of the match was Kylian Mbappé. Although the French striker failed to convert a penalty in the first half, he scored a goal and provided an assist in the second half.
In the 28th minute of the game, Noussair Mazraoui committed a foul on Mbappé in the penalty area, and the referee awarded a penalty. After a VAR check lasting several minutes, the decision stood. However, Mbappé's shot was saved by Morocco's goalkeeper Yassine Bounou.
Nevertheless, the French took control in the second half. In the 60th minute, Mbappé opened the scoring with a precise long-range strike. Six minutes later, his pass set up Ousmane Dembélé for the team's second goal.
Statistics also reflected France's dominance. Didier Deschamps' players took 22 shots during the match, while Morocco threatened only five times. The ratio of shots on target was 8:1, and the expected goals (xG) value was 3.05 against 0.14.
This goal became Mbappé's eighth in the current World Cup. Thus, he caught up with Lionel Messi in the race for the Golden Boot. He also increased his total goals in World Cup history to 20, closing in further on Messi, who has 21 goals.
However, in the 77th minute of the match, Mbappé left the field due to pain in his ankle. He was replaced by Jean-Philippe Mateta. After the game, the French captain stated that his injury was not serious.
"Everything is fine. I took a hit to my ankle, but there is no serious problem. In the final minutes, Mateta was in better shape than me," Mbappé said.
Thus, France advanced to the semifinals. The reigning world champions will now face the winner of the Spain – Belgium pair for a spot in the final.