2026 yilgi Jahon chempionati finali oldidan futbol olamida asosiy savol — Ispaniya yoki Argentina chempionlikni qo‘lga kiritadimi, degan masala bo‘lib turibdi. Finalda amaldagi jahon chempioni Argentina va Yevropa chempioni Ispaniya tarixda ilk bor mundial finalida o‘zaro to‘qnash keladi. Sobiq futbolchilar mazkur voqea haqida o‘z taxmin va fikrlarini bildirishdi. Bu haqda Al Jazeera xabar berdi.
Tahlilchilarning katta qismi Ispaniyani uchrashuv favoriti sifatida baholamoqda. Sobiq futbolchilar Maykl Ouen, Zlatan Ibrohimovich va Jon Terri ispanlar jamoaviy o‘yini, to‘p bilan muomalasi va hujumdagi barqarorligini alohida ta’kidladi. Ularning fikricha, Ispaniya futbolchilari bir-birini yaxshi tushunadi va maydonda yuqori darajadagi nazoratni namoyish eta olmoqda.
Shu bilan birga, Argentina ham finalga katta tajriba va kuchli ruhiyat bilan yetib keldi. Mutaxassislar Lionel Messining so‘nggi mundialida yana bir bor jamoasini oldinga boshlishi, shuningdek, argentinalik futbolchilarning muhim uchrashuvlardagi bosimi ularga ustunlik berishi mumkinligini aytmoqda.
Ayrim sobiq futbolchilar fikricha, finalda Ispaniyaning hujumkor va to‘p nazoratiga asoslangan uslubi Argentinaning intizomli himoyasi hamda tezkor qarshi hujumlari bilan to‘qnashadi. Shu sababli, mutaxassislar bu bahsni teng kuchli raqiblar o‘rtasidagi keskin kurash sifatida baholamoqda.
Jahon chempionati finali bugun, 19 iyul kuni Toshkent vaqti bilan 23:55 da bo‘lib o‘tadi va unda ikki futbol maktabi — Yevropa uslubi va Janubiy Amerika an’analari o‘zaro raqobatlashadi.

Spain or Argentina: Who will prevail in the World Cup final?
Ahead of the 2026 World Cup final, the main question in the football world is whether Spain or Argentina will claim the championship. In the final, the reigning world champion Argentina and the European champion Spain will face each other for the first time in history in a World Cup final. Former football players have shared their predictions and opinions on this event. Al Jazeera reported on this.
The majority of analysts rate Spain as the favorite for the match. Former football players Michael Owen, Zlatan Ibrahimovic, and John Terry particularly emphasized the Spanish team's collective play, ball handling, and attacking consistency. In their opinion, Spanish footballers understand each other well and demonstrate a high level of control on the field.
At the same time, Argentina reached the final with great experience and strong morale. Experts say that Lionel Messi, in his last World Cup, could once again lead his team forward, and the pressure on Argentine footballers in crucial matches may give them an advantage.
According to some former football players, in the final, Spain's attacking and possession-based style will clash with Argentina's disciplined defense and quick counterattacks. Therefore, experts assess this match as a fierce struggle between evenly matched rivals.
The World Cup final will take place today, July 19, at 23:55 Tashkent time, where two football schools — the European style and South American traditions — will compete against each other.