O‘zbekistonda davlat banklari yirik davlat korxonalariga kredit berishni bosqichma-bosqich to‘xtatadi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 20 avgust kuni Nukusda tadbirkorlar bilan muloqot chog‘ida ma’lum qildi.
Davlat banklari bergan kreditning 92 trln so‘mi yoki 30 foizi 10 ta yirik davlat korxonasiga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, yirik korxonalar transformatsiya qilinmoqda, moliya bozorlariga mustaqil chiqib, o‘zi mablag‘ jalb qilishga o‘rgatilmoqda.
Masalan, "O‘zbekneftgaz" va "O‘zavtosanoat" 1 mlrd dollardan ortiq yevrobond chiqargan. Navoiy kombinati ham chetdan o‘zi bond olib kelishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Prezident davlat jalb qilgan mablag‘larni yirik korxonalarga berish amaliyotidan bosqichma-bosqich voz kechilishini ma’lum qildi.
Bunday mablag‘larni berish ikki yil ichida kamida 40 foizga qisqaradi. Banklar buning hisobidan kamida 30 trln so‘mni xususiy biznesga yo‘naltiradi.
Hozir ko‘p eksportchilar yirik xorijiy savdo tarmoqlariga 3-4 oy kechiktirib to‘lash sharti bilan mahsulot yetkazib bermoqda.
Uzluksiz ishlab chiqarish uchun korxonalarda aylanmaga ehtiyoj oshayapti. Lekin, hamma tadbirkorda ham yangi kredit olish, unga garov topish imkoniyati yo‘q.
Tadbirkordan garov talab qilmaydigan eng qulay instrument bu – faktoring. Xalqaro moliya korporatsiyasiga ko‘ra, bizda 10 milliard dollarlik faktoring xizmatiga talab bor. Hozir bu xizmatni faqat banklar, mikromoliya tashkilotlari ko‘rsatayapti.
Bundan buyon bank bo‘lmagan yangi institut – faktoring tashkiloti uchun yo‘l ochiladi. Ular xorijiy valyutada ham xizmat ko‘rsatishi mumkin bo‘ladi. Bu jarayonda qatnashadigan bank, mikromoliya, faktoring tashkiloti va tadbirkorlar foydalanadigan alohida elektron platforma ishga tushadi. Ya’ni, tadbirkor undan o‘ziga qulay moliyaviy mahsulotni tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Umuman, faktoringni ommalashtirish hisobidan tadbirkorlarga aylanma uchun 20 trillion so‘m, eksportchi korxonalarga 1 milliard dollar qo‘shimcha moliyaviy resurslar paydo bo‘ladi.
O‘tkazilgan so‘rovda tadbirkorlarning 38 foizi islom moliyasi asosida resurs olish istagini bildirgan.
O‘tgan oyda mikromoliya tashkilotlariga islomiy shartlar asosida xizmat ko‘rsatishga ruxsat berildi.
Tayyorlangan yangi qonun loyihasi qabul qilinsa, islom moliyasi bilan banklar ham ishlashi mumkin bo‘ladi.
Bu – yangi moliyaviy xizmatlar taqdim etilishi, ko‘p investorlar kirib kelishi va 5 milliard dollarlik qo‘shimcha resurs paydo bo‘lishiga turtki beradi.

In Uzbekistan, state banks will gradually stop providing credit to large state enterprises. President Shavkat Mirziyoyev announced this during a meeting with entrepreneurs in Nukus on August 20.
Credits given by state banks amounting to 92 trillion UZS or 30 percent are allocated to 10 large state enterprises. At the same time, large enterprises are being transformed, independently entering financial markets, and being taught to attract funds on their own.
For instance, "Uzbekneftegaz" and "Uzautosanoat" have issued eurobonds worth over 1 billion dollars each. The Navoi mining and metallurgical combine is also preparing to issue its own bonds abroad.
The President announced a gradual withdrawal from the practice of allocating state funds to large enterprises.
This funding will be reduced by at least 40 percent within two years. Banks will redirect at least 30 trillion UZS to the private business sector from these funds.
Currently, many exporters are supplying products to large foreign trading networks with a payment delay of 3-4 months.
For continuous production, enterprises need more working capital. However, not every entrepreneur has the opportunity to obtain a new loan or find collateral for it.
The most convenient instrument that does not require collateral from the entrepreneur is – factoring. According to the International Finance Corporation, there is a demand for factoring services worth 10 billion dollars in our country. Currently, only banks and microfinance institutions are offering this service.
From now on, the path will be open for a new institution other than banks – factoring companies, which can also offer services in foreign currency. A separate electronic platform for banks, microfinance, factoring organizations, and entrepreneurs participating in this process will be launched. This means, entrepreneurs will be able to choose the financial product that suits them.
Overall, by promoting factoring, entrepreneurs for working capital will gain an additional financial resource of 20 trillion UZS, and export companies will gain 1 billion dollars.
In a recent survey, 38 percent of entrepreneurs expressed their desire to obtain resources based on Islamic finance.
Last month, microfinance institutions were authorized to offer services based on Islamic principles.
If the proposed new bill is passed, banks will also be able to operate under Islamic finance.
This – will stimulate the provision of new financial services, attract many investors, and generate an additional resource of 5 billion dollars.