Avval har bir kilogramm uchun 1500 so‘mdan to‘lab kelingan bo‘lsa, endilikda bu narx oshirildi.
Hukumat tomonidan 9 oktyabrdan boshlab qo‘lda terilgan 1 kg paxta uchun 2500 so‘mdan to‘lash belgilandi. Bu haqda Qashqadaryo viloyati hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, bu narx aholi daromadlarini oshishiga ham xizmat qiladi.
“Masalan, bir oiladan 4 kishi kuniga 400 kg paxta terib, 1 mln so‘m ishlab topsa, bu qolgan 20-25 kunlik terimda 20-25 mln oilaviy daromad degani”, deyiladi xabarda.
Shuningdek, tarmoqlarda Namangan viloyati hokimi Shavkat Abdurazzoqov terimchilarga bir kilo paxta uchun 2500 so‘mdan to‘lanishini aytgan videolavha tarqaldi.
Xabar qilinishicha, qo‘lda terilgan 1 kg paxta xom ashyosi uchun 2500 so‘mdan 2000 so‘mi kredit, 500 so‘mi klaster korxonasi hisobidan to‘lanadi.

The price for this year's cotton harvest has been set.
The government has set a payment of 2500 UZS per 1 kg of hand-picked cotton starting from October 9th. This was reported by the press service of the Kashkadarya region administration here.
It is reported that this price will also contribute to the increase in people's income.
“For example, if a family of four picks 400 kg of cotton per day, earning 1 million UZS, this means a family income of 20-25 million UZS for the remaining 20-25 days of picking”, the report says.
Also, a video has spread on networks where Namangan region’s governor Shavkat Abdurazzoqov mentions that pickers will be paid 2500 UZS for every kilo of cotton picked.
As reported, for 1 kg of hand-picked raw cotton, 2000 UZS will be provided as credit, and 500 UZS will be paid by the cluster company here.