Qashqadaryoda tarbiyachi bexosdan qaynagan suvni bolaning peshonasiga to‘kib yubordi
Qashqadaryoda tarbiyachi bexosdan qaynagan suvni tarbiyalanuvchi bolaning peshonasiga to‘kib yubordi. Bu haqda Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi axborot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, G‘uzor tuman 4-DMTTda tarbiyalanuvchilarni tashqaridan ichkariga tushlik vaqtiga saf bilan olib kirilayotganda DMTTda faoliyat yurituvchi Sh.Y. hamda tarbiyalanuvchi N.M.ning to‘qnashishi oqibatida qaynagan suv bolaning peshona chap yonoq sohasi qismiga to‘kilgan.
Mazkur holat davomida DMTT hamshirasi Sh.M. tomonidan zudlik bilan birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Shundan so‘ng, tarbiyalanuvchi N.M.ni otasi chaqirtirilib, DMTT xodimlari ishtirokida G‘uzor tuman shoshilinch tez tibbiyot birlashmasiga olib borilib, zaruriy choralar ko‘rilgan.
Bundan tashqari Tibbiyot birlashmasi kuzatuv va tekshiruv o‘tkazgandan so‘ng, tarbiyalanuvchi va otasi tibbiyot birlashmasidan ketib qolganini №554 ma’lumotnomada keltirib o‘tgan.
Tarbiyalanuvchi N.M.ning tibbiy ko‘riklardan o‘tkazilishi uning sog‘ligini tez tiklashi uchun o‘z DMTT mas’ullar tomonidan ham moliyaviy yordam ko‘rsatilgan.
Hozirda o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qaragan ta’lim tashkiloti mas’ul xodimlariga ta’sir chorasi qo‘llanilishi yuzasidan yetarli hujjatlar to‘planib xizmat tekshiruvi o‘tkazilmoqda.
Bundan tashqari mazkur holat yuzasidan G‘uzor tuman Prokuraturasi tomonidan ham o‘rnatilgan tartib asosida o‘rganish ishlari amalga oshirilmoqda. O‘rganishlar yakuniga doir qo‘shimcha axborot beriladi.
"Shuningdek, Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi o‘z vazifasiga sovuqqonlik bilan qaragan yoki mehnat munosabatlarini qo‘pol ravishda buzgan pedagog sha’niga dog‘ tushirayotgan xodim faoliyatini keskin qoralaydi", - deyiladi xabarda.

In Kashkadarya, a caretaker accidentally spilled boiling water on a child's forehead.
In Kashkadarya, a caregiver accidentally spilled boiling water on the forehead of a care recipient child. This was reported by the Kashkadarya regional Pre-school and School Education Department's information service announced.
It is noted that during the process of leading the children in line from outside to inside for lunchtime at the 4th pre-school educational institution in Ghuzor district, a collision occurred between Sh.Y., a worker at the institution, and the care recipient child N.M., resulting in boiling water being spilled on the left cheek area of the child's forehead.
During this incident, the institution's nurse, Sh.M., promptly provided first aid. After that, the child N.M.'s father was called, and with the participation of the institution's staff, the child was taken to the Ghuzor district urgent medical care unit, where necessary measures were taken.
Furthermore, after observation and examination by the Medical Association, it was reported in certificate No. 554 that the recipient of care and his father had left the medical association.
The financial support was provided by the responsible officials of the pre-school educational institution for the medical examinations of the care recipient N.M. to quickly restore his health.
Currently, sufficient documents are being collected, and a service investigation is being carried out concerning the education institution's officials who approached their duties with indifference.
In addition, investigative proceedings based on established procedures are being conducted by the Ghuzor district Prosecutor's Office regarding this incident. Additional information will be provided at the conclusion of the investigations.
"Furthermore, the Kashkadarya regional Pre-school and School Education Department strongly condemns the actions of any employee whose indifference or gross violation of labor relations tarnishes the reputation of educators," the report says.