O‘zgidrometning xabar berishicha, 27 aprel kuni Toshkentda havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 3-8 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 17-19 daraja iliq, kunduzi 33-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Kunning ikkinchi yarmida Ustyurda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 17-22 daraja iliq, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 18-23 daraja iliq, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi sekundiga 15-20 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 15-20 daraja iliq, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi chang-to‘zonlari bilan birga sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 17-22 daraja iliq, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Sharqdan sekundiga 5-10 metr tezlikda shamol esadi. Kechasi 12-17 daraja iliq, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikamizning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgarib turadi, ba’zi tumanlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ib, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Sel kelishi xavfi bor. Sharqdan sekundiga 7-12 metr tezlikda shamol esadi. Ayrim joylarda shamolning tezligi sekundiga 13-18 metrgacha kuchayishi mumkin. Kechasi 9-14, kunduzi 20-25 daraja iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, on April 27th, the weather in Tashkent will be changeable with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 3-8 meters per second. It will be warm at night, 17-19 degrees, and hot during the day, 33-35 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region, the weather will be changeable with no precipitation expected. In the afternoon in the Ustyurt, short-term rain and thunderstorms are possible. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second along with dust storms. It will be warm at night, 17-22 degrees, and hot during the day, 32-37 degrees.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second along with dust storms. It will be warm at night, 18-23 degrees, and hot during the day, 34-39 degrees.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changeable with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 15-20 meters per second. It will be warm at night, 15-20 degrees, and hot during the day, 30-35 degrees.
In the Qashqadaryo and Surxondaryo regions, the weather will be changeable with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second along with dust storms. It will be warm at night, 17-22 degrees, and hot during the day, 34-39 degrees.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable with no precipitation expected. A wind from the east will blow at a speed of 5-10 meters per second. It will be warm at night, 12-17 degrees, and hot during the day, 30-35 degrees.
In the mountainous and foothill areas of our republic, the weather will be changeable, with short-term rain and possible thunderstorms in some districts. There is a risk of mudflows. A wind from the east will blow at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed might increase to 13-18 meters per second. It will be warm at night, 9-14 degrees, and cool during the day, 20-25 degrees.