Toshkentda xizmat vaqtida halok bo‘lgan YPX inspektori Hosilbek Eshnazarov xotirasiga bag‘ishlab yodgorlik majmuasi ochildi.
'BMW urib ketgan YПX inspektori oilasiga uy berildi'ning rasmi
Uning oilasiga Prezident sovg‘asi sifatida uch xonali uy taqdim etildi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, marosimda vazirlik rahbariyati, poytaxt jamoatchiligi, marhumning safdoshlari hamda oila a’zolari ishtirok etgan. Tadbirda xizmat vaqtida halok bo‘lgan xodimlar xotirasi yod etilib, yodgorlik lavhasi poyiga gulchambarlar qo‘yildi.
Qayd etilishicha, tadbir davomida Ichki ishlar vaziri Xosilbek Eshnazarovning xizmat faoliyati va uning jasorati alohida ta’kidlangan. Shuningdek, davlat tomonidan uning oilasi doimiy e’tiborda bo‘lishi aytilgan.
Ma’lum qilinishicha, marhum Prezident farmoni bilan “Jasorat” medali bilan taqdirlandi. Medal marosimda uning otasiga topshirildi. Shu bilan birga, Prezident sovg‘asi sifatida Eshnazarovlar oilasiga uch xonali uy berildi.
Eslatib o‘tamiz, 2026 yil 25 fevral kuni Mirabod tumanida voyaga yetmagan Doniyor Turg‘unov avtomashinada YPX inspektori Xosilbek Eshnazarovni urib yuborgan. Hozirda mazkur holat yuzasidan jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmogda.
Gumonlanuvchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 267-moddasi 1-qismi va 104-moddasi 3-qismi “d” bandi bilan ayb qo‘yilgan. Sud qarori bilan unga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘llangan.

A three-room apartment was presented to his family as a gift from the President.
According to the Ministry of Internal Affairs, the ceremony was attended by the leadership of the ministry, the public of the capital, colleagues of the deceased, and family members. During the event, the memory of employees who died in the line of duty was honored, and flowers were laid at the memorial plaque.
It was noted that during the event, the service activities and courage of the Minister of Internal Affairs, Khasilbek Eshnazarov, were especially emphasized. It was also stated that his family will receive constant attention from the state.
It is reported that the deceased was posthumously awarded the "Courage" medal by Presidential decree. The medal was presented to his father during the ceremony. Along with this, a three-room apartment was given to the Eshnazarov family as a gift from the President.
We remind you that on February 25, 2026, in the Mirabad district, minor Doniyor Turgunov hit traffic police inspector Khasilbek Eshnazarov with a car. Currently, investigative actions are being carried out regarding this incident under a criminal case.
The suspect has been charged under Part 1 of Article 267 and Part 3, paragraph "d" of Article 104 of the Criminal Code. By court decision, the preventive measure of detention has been applied against him.