FIFA O‘zbekistonning “Andijon” futbol klubiga nisbatan transfer taqiqini joriy qildi. Bu haqda O‘zbekiston Professional futbol ligasi ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, FIFA O‘zbekiston Futbol assotsiatsiyasiga yo‘llagan rasmiy xatida “Andijon” Albaniyaning “Lachi” klubi oldidagi moliyaviy majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarmaganini qayd etgan.
FIFA qaroriga ko‘ra, klub qarzdorlikni 45 kun ichida bartaraf etishi lozim edi. Biroq yakuniy muddat sifatida belgilangan 10 iyunga qadar ham to‘lov amalga oshirilmagan.
Shundan so‘ng FIFA mazkur ish to‘liq hal etilguniga qadar “Andijon”ga ketma-ket uchta transfer oynasi davomida yangi futbolchilarni ro‘yxatdan o‘tkazishni taqiqladi.
Qayd etilishicha, qarzdorlik sloveniyalik yarim himoyachi Altin Kreziuning transferi bilan bog‘liq. Endi “Andijon” mazkur transfer yuzasidan “Lachi” klubi bilan to‘liq hisob-kitob qilishi shart. Klub moliyaviy majburiyatlarni bajargani haqida FIFA’ni xabardor qiladi, “Lachi” esa buni tasdiqlaganidan keyin transfer taqiqi bekor qilinishi mumkin.
Ma’lumot uchun, 23 yoshli Altin Kreziu 2025 yil mavsum boshida “Andijon” safiga qo‘shilgan. U jamoa tarkibida 19 ta uchrashuvda maydonga tushib, 1 ta gol va 4 ta golli uzatma muallifi bo‘lgan. Keyinchalik klub mavsum yakunlanmasidan turib futbolchi bilan shartnomani bekor qilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq FIFA qarori bilan “Bunyodkor” futbol klubiga ham braziliyalik futbolchi Rivaldo bilan bog‘liq moliyaviy nizo hal etilmaguniga qadar transfer taqiqi qo‘yilgani xabar qilingan edi.

FIFA has imposed a transfer ban on "Andijan".
In its official letter sent to the Uzbekistan Football Association, FIFA noted that "Andijan" failed to fulfill its financial obligations to the Albanian club "Laci" in a timely manner.
Image of 'FIFA has imposed a transfer ban on "Andijan".'
FIFA has imposed a transfer ban on Uzbekistan’s “Andijon” football club. This was announced by the Uzbekistan Professional Football League.
According to the statement, in an official letter sent to the Uzbekistan Football Association, FIFA noted that “Andijon” had failed to fulfill its financial obligations to Albania’s “Laçi” club in a timely manner.
Under FIFA’s decision, the club was required to eliminate the debt within 45 days. However, no payment was made even by the final deadline of June 10.
Subsequently, FIFA banned “Andijon” from registering new players for three consecutive transfer windows until the matter is fully resolved.
It is noted that the debt is related to the transfer of Slovenian midfielder Altin Kreziu. Now, “Andijon” must fully settle accounts with “Laçi” regarding this transfer. The club will notify FIFA once the financial obligations are fulfilled, and after “Laçi” confirms this, the transfer ban may be lifted.
For reference, 23-year-old Altin Kreziu joined “Andijon” at the start of the 2025 season. He played 19 matches for the team, scoring 1 goal and providing 4 assists. Later, the club terminated the player’s contract before the end of the season.
Recall that earlier, it was reported that by FIFA’s decision, a transfer ban was also imposed on the “Bunyodkor” football club until a financial dispute involving Brazilian player Rivaldo was resolved.