Жанубий Корея президентига мамлакатдан чиқиш тақиқланди
Жанубий Кореянинг коррупцияга қарши кураш органи Президент Юн Сок Ёлни фитнага алоқадорликда айблаб, ҳибсга олишга рухсат берди. Бу ҳақда “Yonhap” хабар берди.
Прокуратура аввалроқ давлат раҳбарига ушбу иш бўйича гумондор мақомини берганди. Жанубий Кореянинг коррупцияга қарши тергов департаменти Юн Сок Ёлни фитна суриштируви доирасида ҳибсга олишга рухсат берди.
"Гумонланувчининг ловозимидан қатъи назар, қонуний чоралар кўрилиши керак", дейилади хабарда.
Қолаверса, миллий полиция ҳам Президентни ўтган ҳафтада мамлакатда ҳарбий ҳолат эълон қилишга уринишини ватанга хиёнатда айблаб, сўроқ қилиш имкониятини истисно қилмаган.
“Ҳозирда Юн Сок Ёлга четга чиқишни тақиқлаш масаласи кўриб чиқилмоқда”, деган ҳукумат вакиллари.
"Давлат раҳбари ҳарбий ҳолат эълон қилиш билан боғлиқ иш бўйича тергов остида. Шунингдек, полиция Юн Сок Ёлни сўроққа чақириш эҳтимолини ҳам истисно қилмаяпти. Президентга қарши иш билан 150 та терговчи шуғулланяпти", дейилади хабарда.

The president of South Korea was banned from leaving the country.
South Korea's anti-corruption agency has accused President Yoon Suk Yeol of involvement in a scandal, granting permission for his arrest. This was reported by “Yonhap”.
The prosecution had previously assigned the status of a suspect in this case to the head of state. The South Korean Anti-Corruption Investigation Department has authorized the arrest of Yoon Suk Yeol within the framework of the scandal investigation.
"Regardless of the suspect's position, legal measures must be taken," the report says.
Moreover, the national police have not ruled out the possibility of questioning the President over his attempt to declare martial law in the country last week, accusing him of treason.
“Currently, the issue of banning Yoon Suk Yeol from leaving the country is being considered,” say government representatives.
"The head of state is under investigation related to the declaration of martial law. Also, the police do not exclude the possibility of summoning Yoon Suk Yeol for questioning. 150 investigators are dealing with the case against the President," the report says.