Сурхондарёда гиёҳвандлик билан боғлиқ учта ҳолат фош этилди
Деновда опий ва гашиш, Термизда эса 506 грамм опий аниқланиб, гумонланувчилар ашёвий далиллар билан ушланди.
'Сурхондарёда гиёҳвандлик билан боғлиқ учта ҳолат фош этилди'ning rasmi
Сурхондарё вилоятида “Хавфсиз ва соғлом юрт” тезкор-профилактик тадбирлари доирасида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Давлат хавфсизлик хизматининг вилоят бўйича бошқармаси ходимлари Ички ишлар ва Божхона органлари билан ҳамкорликда бир қатор ҳолатларни аниқлади.
Жумладан, Денов туманида истиқомат қилувчи, 1980 йилда туғилган, аввал гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жинояти учун судланган шахснинг хонадони кўздан кечирилганда, сотиш мақсадида сақлаб келинган 1 килограмм 7 грамм “опий” ҳамда 998 грамм “гашиш” моддалари аниқланган.
Туман ҳудудидаги яна бир ҳолатда 1986 ва 1966 йилларда туғилган, аввал гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жиноятлари учун судланган икки нафар фуқаро 491 грамм “гашиш” моддасини шартли харидорга 85 миллион сўмга сотган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Шунингдек, вилоят марказида ҳам гиёҳвандлик воситалари билан боғлиқ ҳолат қайд этилган. 2003 йилда туғилган Афғонистон фуқароси Термиз халқаро савдо маркази ҳудудида 506 грамм “опий” моддасини шартли харидорга 2 минг 500 АҚШ долларига сотган вақтида қўлга олинган.
Тергов давомида у гиёҳвандлик воситасини қўшни давлатдан яширинча олиб киришда ўз ички аъзосидан “жонли контейнер” сифатида фойдалангани аниқланган.

Three drug-related cases were exposed in Surkhandarya.
In Surkhandarya region, within the framework of the operational-preventive measures “Safe and Healthy Country”, the illegal circulation of narcotic drugs was curbed.
Employees of the regional department of the State Security Service, in cooperation with the Internal Affairs and Customs authorities, identified a number of cases.
In particular, during a search of the home of a resident of Denov district, born in 1980, previously convicted for a crime related to drug trafficking, 1 kilogram 7 grams of “opium” and 998 grams of “hashish” kept for sale were found.
In another case in the district territory, two citizens born in 1986 and 1966, previously convicted for crimes related to drug trafficking, were caught with material evidence while selling 491 grams of “hashish” to a conditional buyer for 85 million soums.
Also, a case related to narcotic drugs was recorded in the regional center. A citizen of Afghanistan, born in 2003, was caught while selling 506 grams of “opium” to a conditional buyer for 2,500 US dollars on the territory of the Termez International Trade Center.
During the investigation, it was established that he had used his internal organ as a “living container” to secretly import the narcotic drug from a neighboring state.
Criminal cases have been initiated on these facts, and investigative actions are currently being carried out.