Mirziyoyev spoke on the phone with Erdogan.
The leaders of Uzbekistan and Turkey sincerely congratulated each other on the occasion of Eid al-Fitr.
Image of 'Mirziyoyev spoke on the phone with Erdogan.'
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan sincerely congratulated each other on the occasion of Ramadan, which is sacred for the entire Muslim Ummah, during a telephone conversation held on March 30. The state leaders wished peace, prosperity, and development for our brotherly peoples wished.
The current issues of further development and strengthening of the extensive strategic partnership relations between Uzbekistan and Turkey were considered.
The ongoing active dialogues at all levels were noted with great satisfaction. The volume of trade and investments, the number of joint projects and enterprises, and direct flights are increasing.
Special attention was paid to the preparation for the upcoming meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council and the scheduled summit of the Organization of Turkic States.
The importance of efficiently holding the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission and the joint business forum in Uzbekistan, as well as the visit of the delegation of the Grand National Assembly of Turkey to participate in the 150th session of the Inter-Parliamentary Union Assembly, was noted.
The state leaders also exchanged views on current international issues of significance.