Prezident Farmoni bilan Vazirlar Mahkamasi huzurida Migratsiya agentligi tashkil etildi.
“Migratsiya jarayonlarini boshqarish tizimini isloh qilish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-162-son, 17.10.2024 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar qildi.
Farmonga ko‘ra, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi faoliyati tugatilib, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi tashkil etildi.
Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshiruvchi shaxslarni qo‘llab-quvvatlash hamda ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish jamg‘armasi Agentlikka o‘tkazilib uning negizida Migratsiya jamg‘armasi tashkil etiladi.
Agentlik tashqi mehnat migratsiyasi sohasida davlat siyosatini amalga oshiruvchi, davlat organlarining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini muvofiqlashtiruvchi va mazkur sohada davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi vakolatli respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi.
2025 yil 1 yanvardan:
Agentlikka xususiy bandlik agentliklari faoliyatini tekshirish bilan bog‘liq nazorat tadbirlarini o‘tkazishga ruxsat etiladi;
Agentlik zimmasiga u tomonidan o‘tkazilgan har qanday tekshirish natijasi bo‘yicha tuzilgan bayonnomalar, aniqlangan qonun buzilishi holatlari soni va xususiyati haqidagi ma’lumotlarni majburiy tartibda 5 kunda “Xorijda ish”  elektron dasturiga joylashtirib borish majburiyati yuklanadi.

The activity of the External Labor Migration Agency has been terminated.
“On the priority measures for reforming the system of managing migration processes” Presidential Decree (PF-162, dated October 17, 2024) was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the decree, the Agency for External Labor Migration was abolished, and the Migration Agency was established under the Cabinet of Ministers.
The fund for supporting individuals engaged in labor activities abroad and protecting their rights and interests has been transferred to the Agency, on the basis of which the Migration Fund will be established.
The Agency is considered the authorized executive state authority responsible for implementing state policy in the field of external labor migration, coordinating the activities of state bodies in this area, and providing state services in this field.
From January 1, 2025:
Private employment agencies will be allowed to conduct inspection activities related to the inspection of the activities;
The Agency is obliged to mandatorily post information on protocols drawn up as a result of any inspections conducted by it, the number and nature of detected legal violations, within 5 days to the “Work Abroad” electronic system.