Saida Mirziyoyeva: Samarqanddagi ekologik forum Oʻzbekiston nufuzi ortib borayotganini koʻrsatdi
'Saida Mirziyoyeva: Samarqanddagi ekologik forum Oʻzbekiston nufuzi ortib borayotganini koʻrsatdi'ning rasmi
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Samarqand shahrida o‘z ishini boshlagan Global ekologik jamg‘armaning 8-Assambleyasi ishtirokchilariga Prezidentning tabrik murojaatini o‘qib eshittirganini ma’lum qildi.
Uning ta’kidlashicha, mazkur forum Markaziy Osiyo va butun dunyo uchun dolzarb bo‘lib turgan iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq muammolarni muhokama qilish imkonini bergan. Shu bilan birga, tadbir O‘zbekistonning global ekologik kun tartibidagi o‘rni va nufuzi tobora mustahkamlanib borayotganini yana bir bor namoyon etgan.
Saida Mirziyoyeva Assambleya doirasida "Eco Expo Central Asia – 2026" ko‘rgazmasi ham tashkil etilganini qayd etdi. Uning ma’lum qilishicha, ko‘rgazma maydonida "yashil" loyihalarni moliyalashtirish uchun 80 million dollarlik grantlar hamda 520 million dollardan ortiq investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha kelishuvlar imzolangan.
"Endigi asosiy vazifa tabiatni asrashga qaratilgan ushbu tashabbuslarni amaliyotga samarali tatbiq etishdan iborat", dedi Mirziyoyeva.
Qayd etilishicha, Global ekologik jamg‘armaning 8-Assambleyasi va "Eco Expo Central Asia – 2026" ko‘rgazmasida dunyoning 180 mamalakatidan 8,5 mingdan ortiq mutaxassis ishtirok etmoqda.

Saida Mirziyoyeva: The ecological forum in Samarkand showed that Uzbekistan's prestige is increasing.
"The current main task consists of effectively implementing these initiatives aimed at protecting nature," said Mirziyoyeva.
Image of 'Saida Mirziyoyeva: The ecological forum in Samarkand showed that Uzbekistan's prestige is increasing.'
The head of the Presidential Administration, Saida Mirziyoyeva, announced that she read out the President's congratulatory address to the participants of the 8th Assembly of the Global Environment Facility, which opened its work in Samarkand.
According to her, this forum provided an opportunity to discuss issues related to climate change that remain pressing for Central Asia and the entire world. At the same time, the event once again demonstrated that Uzbekistan's role and prestige in the global environmental agenda are steadily strengthening.
Saida Mirziyoyeva noted that the "Eco Expo Central Asia – 2026" exhibition was also organized as part of the Assembly. According to her, at the exhibition site, agreements were signed to attract $80 million in grants and more than $520 million in investments for financing "green" projects.
"Now the main task is to effectively implement these nature conservation initiatives into practice," Mirziyoyeva said.
It is noted that more than 8,500 specialists from 180 countries of the world are participating in the 8th Assembly of the Global Environment Facility and the "Eco Expo Central Asia – 2026" exhibition.