Rossiyada 2025 yildan migrantlar uchun patent narxi oshiriladi
Moskvada 2025 yilda muhojirlar uchun patentlar narxi 8,9 ming rublni tashkil etadi, bu amaldagi qiymatdan deyarli 1,5 ming rublga qimmat. Bu haqda "zamon.uz" yozmoqda.
“Muhim masala — migrantlar soliqlar nuqtainazaridan fuqarolarimiz bilan taqqoslanadigan miqdorda pul to‘lashi lozim. Biz fuqarolarimizning oylik daromad solig‘i to‘lovlarini hisobga olamiz va buni ushbu toifa ishchilar bilan solishtiramiz.
Hozirda bizda patent uchun oylik to‘lov 7,5 ming rubl, aslida, bu daromad solig‘i bo‘yicha avans hisoblanadi. 1 yanvardan boshlab bu miqdor 8,9 ming rublni tashkil etadi”, dedi poytaxt meriSergey Sobyanin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ish beruvchilarning migrantlar va Rossiya fuqarolariga sarflaydigan xarajatlarini tenglashtiradi.
“Bu mexanizm ancha oldin yaratilgan bo‘lib, u aynan migrantlar ish beruvchilarga fuqarolarimizga qaraganda arzonroq tushmasligini tartibga soladi”, deb tushuntirdi Moskva meri.

In Russia, the cost of patents for migrants will increase from 2025.
In Moscow, the cost of patents for migrants will reach 8,9 thousand rubles in 2025, almost 1,5 thousand rubles more expensive than the current price, reports "zamon.uz".
“A crucial issue — migrants need to pay an amount of money comparable to our citizens from the standpoint of taxes. We consider the monthly income tax payments of our citizens and compare this with the workers of this category.
The current monthly payment for a patent is 7,5 thousand rubles, which, in fact, is considered an advance payment for income tax. Starting from January 1st, this amount will be 8,9 thousand rubles,” said the Mayor of the capital, Sergey Sobyanin.
According to his words, this equates the expenses employers spend on migrants and Russian citizens.
“This mechanism was created quite a while ago, and it regulates to ensure that migrants do not cost less to employers compared to our citizens,” explained the Mayor of Moscow.
Sobyanin stated that there hasn't been a significant increase in the number of labor patents issued in Moscow, which currently amounts to about 450 thousand.