O‘zbekistonning JSTga a’zoligi yaqin 5-7 yil ichida YAIM qo‘shimcha 17 foizga o‘sishiga yordam berishi prognoz qilinmoqda
Yig‘ilishda xizmatlar sohasini rivojlantirish, ayniqsa, dengizga chiqa olmaydigan O‘zbekiston kabi davlatlar uchun o‘ta muhimligiga alohida urg‘u berildi.
'O‘zbekistonning JSTga a’zoligi yaqin 5-7 yil ichida YAIM qo‘shimcha 17 foizga o‘sishiga yordam berishi prognoz qilinmoqda'ning rasmi
O‘zbekistonning JSTga a’zoligi yaqin 5-7 yil ichida YAIM qo‘shimcha 17 foizga o‘sishiga yordam berishi prognoz qilinmoqda. Bu haqda Vashington shahrida Jahon banki va Xalqaro valyuta jamg‘armasining yillik yig‘ilishi doirasida Jahon banki, Jahon savdo tashkiloti va Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan hamkorlikda “O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish yo‘li: islohotlar va global integratsiya” mavzusida yuqori darajali davra suhbatida ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida amalga oshirayotgan muhim islohotlari, shuningdek ko‘p-tomonlama savdo tizimi va global qo‘shilgan qiymat zanjirlariga qo‘shilish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli va strategik islohotlarga hamda JSTga a’zolik ushbu tub o‘zgarishlarning ajralmas bir qismi ekanligiga urg‘u berib, “O‘zbekiston-2030” strategiyasida belgilangan maqsadlar va ularga erishish rejalari bilan tanishtirdi.
Yakunda davra suhbati ishtirokchilari islohotlar va integratsiya yo‘lidagi salmoqli muvaffaqiyatlarni qayd etib, 2026 yilda O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi jarayonini yakunlash maqsadida hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligini qayd etishdi.
Xizmatlar sohasini rivojlantirish, ayniqsa, dengizga chiqa olmaydigan O‘zbekiston kabi davlatlar uchun o‘ta muhimligiga alohida urg‘u berildi.
Qozog‘iston sobiq vaziri va bosh muzokarachisi, hozirda Savdo va integratsiya vazirining maslahatchisi Janar Aitjanova Qozog‘istonning JSTga a’zo bo‘lishining ijobiy natijalarini to‘g‘risidagi tajribasi bilan bo‘lishdi.
Xususan, J.Aitjanova xizmatlar sohasida savdo taqchilligi sezilarli darajada qisqargani, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromadlar 70 foizdan ko‘proqqa oshgani, shuningdek, texnik jihatdan tartibga solishning samarali tizimi yaratilgani xalqaro bozorlarda Qozog‘iston milliy mahsulotlarining sifati va raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qilganini ta’kidladi. U JSTga a’zo bo‘lishga tayyorgarlik jarayonida amalga oshirilgan islohotlar uzoq muddatli iqtisodiy o‘sish, investitsiyaviy muhitni yaxshilash va mamlakat eksport salohiyatini kengaytirish uchun asos bo‘lganini ta’kidladi.
Iqtisodiyotni yanada erkinlashtirish, shaffoflikni oshirish  va barqaror iqtisodiy o‘sish va investitsiyalarni jalb qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan davlat islohotlarini davom ettirishda barcha hamkorlar O‘zbekistonni to‘liq qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ta’kidlashdi.

Uzbekistan's accession to the WTO is forecasted to help increase the GDP by an additional 17 percent within the next 5-7 years. This was announced in Washington, D.C. at the annual meeting of the World Bank and the International Monetary Fund, in collaboration with the World Bank, World Trade Organization, and International Monetary Fund, during a high-level roundtable discussion on “Uzbekistan's Path to WTO Membership: Reforms and Global Integration.”
In the meeting, the important reforms being undertaken by Uzbekistan in the context of its WTO membership, as well as issues of joining the multilateral trading system and global value chains were discussed.
Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev of Uzbekistan highlighted the extensive and strategic reforms being carried out in the country and stressed that WTO membership is an integral part of these fundamental changes, introducing the goals set by the “Uzbekistan-2030” strategy and the plans to achieve them.
In conclusion, the roundtable participants noted significant successes on the path of reforms and integration, stressing the importance of further strengthening cooperation with the aim of concluding Uzbekistan's accession to the World Trade Organization by 2026.
The importance of developing the services sector, especially for landlocked countries like Uzbekistan, was specifically emphasized.
The former minister and chief negotiator of Kazakhstan, currently an advisor to the Minister of Trade and Integration, Zhanar Aitjanova, shared her experience with the positive outcomes of Kazakhstan's WTO accession.
In particular, J. Aitjanova highlighted that trade in services had significantly reduced shortages, incomes per capita increased by more than 70%, and the creation of an effective technical regulation system improved the quality and competitiveness of Kazakh national products in international markets. She emphasized that the reforms carried out in preparation for WTO accession formed a basis for long-term economic growth, improved the investment climate, and expanded the country's export potential.
In conclusion, the roundtable participants noted significant successes on the path of reforms and integration, emphasizing the importance of further strengthening cooperation to finalize Uzbekistan's accession to the World Trade Organization by 2026.
Continuing state reforms aimed at further liberalizing the economy, increasing transparency, and creating favorable conditions for sustainable economic growth and attracting investments, with all partners ready to fully support Uzbekistan.