Markaziy bank oktyabr oyida yettita bankka nisbatan jarima qo‘lladi
MBning Bank nazorati qo‘mitasi tomonidan oktyabr oyidagi yig‘ilishlarida 32 ta masala ko‘rib chiqildi.
'Markaziy bank oktyabr oyida yettita bankka nisbatan jarima qo‘lladi'ning rasmi
Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasi tomonidan oktyabr oyidagi yig‘ilishlarida 32 ta masala ko‘rildi va ular bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi. Bu haqda MB matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, ro‘yxatga olish va ruxsat berish yo‘nalishida 16 ta masala ko‘rilgan. Shuningdek:
• kredit tashkilotlari ustaviga kiritilgan o‘zgartirishlarni ro‘yxatdan o‘tkazish (4 ta);
• mikromoliya tashkilotlariga berilgan litsenziyalarni qayta rasmiylashtirish (1 ta);
• mikromoliya tashkilotlarini hisob ro‘yxatiga olish (3 ta);
• tijorat banklari kuzatuv kengashi va boshqaruvi a’zolari hamda muhim ahamiyatga ega xodimlarining nomzodlarini ko‘rib chiqishga doir (8 ta) masalalar ko‘rildi.
Markaziy bank tomonidan o‘tkazilgan o‘rganish va tekshirish natijalarida aniqlangan qoidabuzarliklar uchun 7 ta bank va 2 ta mikromoliya tashkilotiga nisbatan jarima sanksiyasi qo‘llanildi.
Shuningdek, 2 ta to‘lov tashkiloti va 2 ta to‘lov tizimi operatori tomonidan to‘lov tizimi operatorlari hamda to‘lov tashkilotlari ustav kapitalining eng kam miqdori va tashkiliy-huquqiy shakliga qo‘yilgan talablar bajarilmaganligi hamda 4 ta tijorat bankida xavfsizlikni ta’minlash va avtomatlashtirilgan bank tizimlarida axborotlarni muhofaza qilish ishlarini tashkil etishda xatoliklarga yo‘l qo‘yilganligi sababli ularga nisbatan chora va sanksiyalar qo‘llanilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.

The Central Bank applied penalties to seven banks in October.
The Central Bank's Bank Control Committee reviewed 32 issues at its October meetings and adopted appropriate decisions. The Press Service of the Central Bank reported this.
It was reported that 16 issues were reviewed in the registration and permitting direction. Also:
• registration of changes to the charters of credit institutions (4 issues);
• re-registration of licenses issued to microfinance organizations (1 issue);
• registration of microfinance organizations in the register (3 issues);
• issues related to reviewing the candidates for members of the supervisory board and management, as well as key employees of commercial banks (8 issues) were reviewed.
Penalty sanctions were applied to 7 banks and 2 microfinance organizations for violations identified during the research and inspection conducted by the Central Bank.
Moreover, 2 payment organizations and 2 payment system operators were warned about measures and sanctions due to non-compliance with the requirements for the minimum amount and legal form of the charter capital of payment system operators and payment organizations, and errors in organizing security and safeguarding of information in automated banking systems in 4 commercial banks.