“Energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlariga qarshi kurashish sohasi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-20-son, 10.02.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Prezidentining ayrim hujjatlariga quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi:
yoqilg‘i-energetika resurslarini behuda sarflash hamda ulardan noqonuniy va samarasiz foydalanish holatlarini aniqlash;
sifatsiz yoqilg‘i mahsulotlari realizatsiyasiga chek qo‘yish borasida davlat nazoratini amalga oshirish mexanizmlarini soddalashtirish.
Jumladan, Prezidentining 2023 yil 24 maydagi Farmoniga kiritilgan qo‘shimchaga ko‘ra:
Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi (O‘zenergoinspeksiya) tomonidan yoqilg‘i-energetika resurslarini qazib olish, ishlab chiqarish, qayta ishlash, tashish, saqlash, yetkazib berish (taqsimlash, sotish) va iste’mol qilish faoliyati bilan shug‘ullanadigan xo‘jalik yurituvchi subyektlarda ularning faoliyatini tartibga soluvchi qonunchilik hujjatlariga rioya etilishi bo‘yicha o‘tkaziladigan nazorat tadbirlari doirasida sutkaning istalgan vaqtida o‘tkaziladigan tekshiruvlar tekshiruv boshlangandan so‘ng 24 soat ichida “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida ro‘yxatga olish orqali vakolatli organni xabardor etish tartibida amalga oshiriladi.

“In connection with the improvement of the field of combating illegal use of energy resources, the President's Decree on Amendments and Additions to Some Documents of the Republic of Uzbekistan (PF-20, February 10, 2025) was adopted.”
According to the Decree, the following amendments and additions regarding the President's certain documents were introduced:
identifying cases of wasteful use of fuel and energy resources as well as their illegal and inefficient use;
simplifying the mechanisms for implementing state control to prevent the distribution of substandard fuel products.
Specifically, according to the additional amendment to the President's Decree dated May 24, 2023, available at the Decree:
The Inspectorate for Control over the Use of Electricity, Petroleum Products, and Gas (Uzenergoinspectiya) conducts inspections at any time of the day within the scope of control measures on compliance with the legislative acts regulating the activities of economic entities engaged in the extraction, production, processing, transportation, storage, delivery (distribution, sale), and consumption of fuel and energy resources. These inspections are carried out in accordance with the procedure of informing the authorized body by registering in the "Unified State Control" information system within 24 hours after the start of the inspection.