Farmatsevtika mahsulotlarining dastlabki partiyasi Mo‘g‘uliston va O‘zbekistonga, keyingi bosqichda Ekvador, Iordaniya, Nepal va Zambiyaga yetkaziladi.
'Onkologik kasalliklarga chalingan bolalarga bepul dori-darmonlar yetkazib berildi'ning rasmi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bolalarni onkologik kasalliklardan bepul davolash bo‘yicha yangi dasturni ishga tushirdi, deya xabar bermoqda SSV Matbuot xizmati.
Unga ko‘ra, ushbu pilot loyihada ishtirok etuvchi davlatlardagi bemor o‘g‘il-qizlar saratonga qarshi yuqori sifatli dori vositalari bilan uzluksiz ta’minlanadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, farmatsevtika mahsulotlarining dastlabki partiyasi Mo‘g‘uliston va O‘zbekistonga, keyingi bosqichda Ekvador, Iordaniya, Nepal va Zambiyaga yetkaziladi.
Umuman, joriy yil davomida ushbu dastur oltita davlatdagi kamida 30 shifoxonada muolaja olayotgan 5000 nafarga yaqin bolalarni qamrab oladi.
Bu bejiz emas, albatta. Chunki, JSST tahlillarida keltirilishicha, dunyo bo‘yicha har yili qariyb 400 ming nafar o‘g‘il-qizga saraton tashxisi qo‘yilmoqda. Ularning hayot davomiyligini uzaytirish hamda salomatligini tiklash yuqori samaradorlikka ega dori-darmonlarni talab qiladi.
Loyihada qatnashish uchun yana oltita davlat taklif qilingan. Umuman, kelgusi 5-7 yil ichida bu ko‘rsatkichni 50 taga yetkazish maqsad qilingan. Bu orqali onkologik xastaliklardan aziyat chekayotgan 120 mingga yaqin bolalarga beg‘araz tibbiy yordam ko‘rsatish mumkin bo‘ladi.

The World Health Organization has launched a new program for the free treatment of children with cancer, reports the WHO Press Service.
According to it, the participating countries in this pilot project will provide children suffering from cancer with continuous access to high-quality cancer drugs.
According to the United Nations, the initial batch of pharmaceutical products will be delivered to Mongolia and Uzbekistan, and in the next phase to Ecuador, Jordan, Nepal, and Zambia.
In general, throughout this year, the program will cover nearly 5,000 children undergoing treatment in at least 30 hospitals in six countries.
This is no coincidence, of course. According to WHO analysis, nearly 400,000 boys and girls are diagnosed with cancer worldwide each year. Extending their life expectancy and restoring their health requires highly effective medication.
Six more countries have been invited to participate in the project. Overall, the aim is to increase this number to 50 within the next 5-7 years. This will allow providing charitable medical assistance to nearly 120,000 children suffering from oncological diseases.