BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi protokoliga O‘zbekistonning qo‘shilishi masalasi o‘rganilmoqda
O‘zbekistonda aholining 35 foizini 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar tashkil etmoqda.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining Inson huquqlari uyida o‘z ishini boshlagan “O‘zbekiston Respublikasining bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish va ushbu majburiyatlarni bajarishning milliy mexanizmlari” mavzusidagi ikki kunlik seminar O‘zbekistonning bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokamasiga bag‘ishlandi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, YUNISЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan tashkil etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidovning ta’kidlashicha, bugungi kunda O‘zbekistonda 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar 13 mln nafarni, ya’ni jami aholining qariyb 35 foizini tashkil etadi. Shu ma’noda, O‘zbekiston uchun bola huquqlarini ta’minlash masalasi prinsipial ahamiyatga ega hisoblanadi.
Hozirgi kunda BMT Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasining murojaat qilish jarayonlariga taalluqli 3-Fakultativ protokoliga O‘zbekiston Respublikasining qo‘shilishi masalasi ekspertlar darajasida o‘rganib chiqilmoqda. Mazkur hujjatning mamlakatimiz parlamenti tomonidan ratifikatsiya qilinishi bo‘yicha tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mavluda Xodjayevaga ko‘ra, O‘zbekiston o‘tgan davr ichida 80 dan ziyod xalqaro shartnomaga qo‘shilgan. O‘zbekiston xalqaro majburiyatlarga so‘zsiz amal qilishga, bolalarning huquqlarini himoya qilishga katta ahamiyat qaratgan davlatlardan biridir. Bu majburiyatlarning ijrosi yuzasidan milliy maruzalar BMTning va boshka xalqaro tashkilotlarning tegishli qo‘mitalariga taqdim etib kelinmoqda.
YUNISЕFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Regina Kastijioso‘zlariga ko‘ra, parlamentning roli mamlakat qonunchilik bazasi va siyosatining BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi kabi xalqaro inson huquqlari shartnomalari doirasidagi majburiyatlarga muvofiqligini ta’minlashdan iborat. Qonunchilik, budjet va himoya sohasidagi parlament nazorati bolalar huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish uchun sharoit yaratishga yordam beradi.
O‘zbekiston BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasiga Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaning bajarilishi to‘g‘risida doimiy ravishda hisobotlar taqdim etib bormoqda. Bugungi kunga qadar O‘zbekiston Respublikasi tomonidan BMT Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi bajarilishi yuzasidan BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasiga 5 ta davriy hisobot taqdim etildi.
Shuni ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari bola huquqlariga oid xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilish, mavjud qonunlarni takomillashtirish va yangi qonunlar qabul qilish orqali huquqiy asosni mustahkamlamoqda. Jumladan, 2024 yil 14 noyabrda “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”, 2024 yil 29 fevralda “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani) to‘g‘risida”gi qonunlar qabul qilingani buning yaqqol namunasidir.
Tadbirda so‘zga chiqqan ekspertlar Yangi O‘zbekistonda bola huquqlari sohasidagi islohotlar qat’iy, uzviy va izchil tarzda davom ettirilayotganiga e’tiborni qaratdilar. Bu boradagi samarali sa’y-harakatlar milliy, mintaqaviy va xalqaro darajalarda keng qo‘llab-quvvatlanayotgani e’tirof etildi.

The issue of Uzbekistan's accession to the Convention on the Rights of the Child Protocol by the UN is being studied.
In Uzbekistan, children under the age of 18 make up 35 percent of the population.
The National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan at the Human Rights House began its work “Implementation of the Republic of Uzbekistan's international obligations in the field of children's rights and national mechanisms for fulfilling these obligations” topic a two-day seminar dedicated to the discussion of measures aimed at the implementation of Uzbekistan's international obligations in the field of children's rights.
The event was organized by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, UNICEF's office in Uzbekistan and the Regional Office for Central Asia of the OHCHR.
According to Akmal Saidov, the director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, today, children under the age of 18 make up 13 million, nearly 35 percent of the total population. In this sense, the issue of ensuring children's rights is of principal importance for Uzbekistan.
Currently, the issue of Uzbekistan's accession to the Third Optional Protocol to the UN Convention on the Rights of the Child on a communications procedure is being studied at the expert level. Preparations are being made for the ratification of this document by the parliament of our country.
According to Mavluda Khodjaeva, Uzbekistan has joined more than 80 international treaties over the past period. Uzbekistan is one of the states that give significant importance to the strict compliance with international obligations, protecting children's rights. National reports on the performance of these obligations have been continuously presented to relevant committees of the UN and other international organizations.
According to Regina Castillo, head of UNICEF's office in Uzbekistan, the role of the parliament consists in ensuring that the country's legislative base and policies are in compliance with obligations under international human rights treaties such as the UN Convention on the Rights of the Child. Parliamentary control in legislation, budget, and protection areas creates conditions for protecting and promoting children's rights.
Uzbekistan regularly presents reports on the implementation of the Convention on the Rights of the Child to the UN Committee on the Rights of the Child. So far, the Republic of Uzbekistan has submitted 5 periodic reports to the UN Committee on the Rights of the Child on the implementation of the Convention.
It is worth noting that the chambers of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan are strengthening the legal basis by implementing international standards related to children's rights into national legislation, improving existing laws, and adopting new ones. In particular, the adoption of the laws “On the protection of children from all forms of violence” on November 14, 2024, and “On the Representative for Children's Rights (Children's Ombudsman) of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan” on February 29, 2024, are clear examples of this.
Experts speaking at the event focused on the firm, coherent, and continuous process of reforms in the field of children's rights in the New Uzbekistan. Effective efforts in this direction are widely supported at the national, regional, and international levels.