Bugun O‘zbekistonning faqat ikkita hududida qor yog‘adi
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, bugun kunduzi yog‘ingarchilik kutilmaydi, faqat Navoiy viloyatining shimoliy hududlarida va ertalab Qoraqalpog‘iston Respublikasida ba’zi joylarda qor yog‘adi. Ayrim joylarga tuman tushishi mumkin. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 3-8° iliq, shimolda 0-5° iliq bo‘ladi.
Poytaxtda yog‘ingarchilik kutilmaydi.  Shamol 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat 6-8° iliq bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda ba’zi joylarda qor yog‘adi. Tuman tushishi mumkin. Yo‘llarda yaxmalak kuzatiladi. Toshkent va Namangan viloyatlarining tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi bor. Shamol 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat 1° sovuq-4° iliq bo‘ladi.

According to Uzhydromet, no precipitation is expected during the day today, except for some areas in the northern regions of Navoiy province and in the morning in the Republic of Karakalpakstan where it may snow. Fog may occur in some areas. Wind will blow at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 3-8° warm, in the north 0-5° warm.
Precipitation is not expected in the capital. The wind will blow at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be 6-8° warm.
In the mountainous areas, it may snow in some places. Fog may occur. Slippery roads are expected. There is a risk of avalanches in the mountainous areas of Tashkent and Namangan provinces. Wind will blow at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 1° cold to 4° warm.