Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan e’lon qilingan yangi hisobotga ko‘ra, 2023 yili dunyo bo‘yicha besh yoshgacha bo‘lgan bolalar o‘limi 2015 yilga nisbatan 42 foizga, o‘lik tug‘ilish holatlari esa 53 foizga kamaygan. Bu haqida SSV matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, yuqorida qayd etilgan besh yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il-qizlarning deyarli yarmi hayotining birinchi oyida vafot etgan. Bunga, asosan, erta tug‘ilish va tug‘uruq chog‘idagi asoratlar sabab bo‘lgan.
Nisbatan katta yoshli bolalar o‘limi esa ko‘proq yuqumli kasalliklar, jumladan, o‘tkir respirator virusli infeksiyalar, pnevmoniya, bezgak va diareya tufayli kelib chiqqan.
Bundan tashqari, o‘lik tug‘ilish holatlarining 45 foizi tug‘uruq paytida sodir bo‘lgan. Ona organizmidagi infeksiyalar, tug‘uruqning og‘ir kechishi yoki o‘z vaqtida tibbiy yordam ko‘rsatilmasligi asosiy omillar sirasidan.
Shunga qaramay, o‘tgan 8 yil ichida sayyoramizda bolalar o‘limi ilk bor rekord darajada qisqarishi tarixiy natijadir.
Emlash dasturlari, to‘g‘ri ovqatlanish, dori-darmon, toza ichimlik suvi ta’minoti va sanitariya sharoitlari yaxshilanishi bunda muhim ahamiyat kasb etdi.
Ammo, ekspertlar fikricha, erishilgan ko‘rsatkichlar hali yetarli emas. Bu sohada sa’y-harakatlarni jadallashtirish orqali yana millionlab bolalar o‘limining oldini olish imkoniyati mavjud.
Hisobotda qayd etilganidek, bolaning omon qolish ehtimoli ko‘p jihatdan uning tug‘ilgan joyiga bog‘liq. Masalan, kichik yoshli o‘g‘il-qizlarning nobud bo‘lishi o‘lim darajasi eng baland davlatda bu ko‘rsatkich eng past mamlakatga qaraganda 80 baravar yuqori.
"Bunday tafovutlarni kamaytirish nafaqat ma’naviy majburiyat, balki butun dunyoda barqaror rivojlanish va tenglik yo‘lidagi muhim qadamdir" — deyiladi hisobotda.

According to a new report published by the United Nations, the death rate of children under five worldwide has decreased by 42 percent in 2023 compared to 2015, while stillbirth cases have decreased by 53 percent. This was reported by the WHO press service.
It turns out that almost half of the boys and girls under the age of five mentioned above died in the first month of their lives. This was mainly due to premature birth and complications during childbirth.
The death of older children was mostly caused by infectious diseases, including acute respiratory viral infections, pneumonia, malaria, and diarrhea.
Furthermore, 45 percent of stillbirth cases occurred during childbirth. Infections in the mother's body, complicated childbirth, or the lack of timely medical assistance were the main factors.
Nevertheless, the record reduction in child mortality on our planet over the past 8 years is a historic achievement.
Immunization programs, proper nutrition, medicines, clean drinking water supply, and improved sanitation conditions played an important role in this.
However, according to experts, the achieved indicators are still not sufficient. There is an opportunity to prevent the deaths of millions more children by intensifying efforts in this area.
As noted in the report, a child's chance of survival depends greatly on the place of birth. For example, the rate of death among young boys and girls is 80 times higher in the country with the highest mortality rate compared to the country with the lowest rate.
"Reducing such disparities is not only a moral obligation but also an important step towards sustainable development and equality around the world" — states the report.