Shavkat Mirziyoyev Eron yetakchisi bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston va Eron yetakchilari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
'Shavkat Mirziyoyev Eron yetakchisi bilan telefon orqali muloqot qildi'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon 1 aprel kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda bir-birlarini va mamlakatlarimizning do‘st xalqlarini bahor ayyomi Navro‘z va muborak Ramazon hayiti - Iyd al-Fitr bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar va tashriflar davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo va yuk tashish ko‘rsatkichlari, qo‘shma korxonalar soni oshmoqda, poytaxtlar o‘rtasida muntazam to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar amalga oshirilmoqda, ishbilarmonlik va madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda.
Kimyo va neft-kimyo tarmoqlari, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari tarmog‘i va boshqa yo‘nalishlardagi kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va jadal amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tehron shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, biznes forumi va sanoat ko‘rgazmasini samarali tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.

Shavkat Mirziyoyev had a phone conversation with the leader of Iran.
The leaders of Uzbekistan and Iran exchanged views on issues of international and regional significance.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev had a phone conversation with the leader of Iran.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, sincerely congratulated each other and the friendly peoples of our countries on the spring holiday of Nowruz and the blessed Eid al-Fitr during a phone conversation held on April 1, wishing peace, prosperity, and advancement. This was reported by the Presidential press service.
The pressing issues for further development of multifaceted Uzbekistan-Iran relations were comprehensively reviewed based on the adopted "roadmap".
The continuation of active dialogues and visits at various levels was noted with satisfaction.
Trade and freight indicators are growing, the number of joint ventures is increasing, regular direct flights between the capitals are being carried out, and business, cultural, and humanitarian exchanges are expanding.
Special attention was given to supporting and rapidly implementing cooperation projects in the fields of chemistry and petrochemicals, textiles and food industries, agriculture, construction materials, and other areas.
The importance of efficiently organizing the upcoming Intergovernmental Commission meeting, business forum, and industrial exhibition in Tehran was emphasized.
The leaders of Uzbekistan and Iran also exchanged views on international and regional matters of significance.