Soliq qo‘mitasi Temu O‘zbekistonda qancha soliq to‘lashi kerakligini ma’lum qildi
Avvalroq, Temu platformasidan foydalanish 2025 yil 20 martdan boshlab cheklanishi haqida xabar berilgandi.
'Soliq qo‘mitasi Temu O‘zbekistonda qancha soliq to‘lashi kerakligini ma’lum qildi'ning rasmi
Temu O‘zbekistonda 46 mlrd so‘m soliq to‘lashi kerak. Bu haqda AOKAda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi.
Mubin Mirzayevning aytishicha, hozirgi kunda ko‘plab mamlakatlarda eng katta masala — marketpleys yoki elektron savdo tizimlarini soliqqa tortish bo‘lib turibdi.
“Biz internet orqali savdo qilish tizimini to‘liq tahlil qildik. Tahlillar natijasida juda ko‘plab elektron savdo qiladigan tashkilotlar soliq to‘lamaslik holatlarini aniqladi. Nafaqat Temu, balki Wildberries tashkiloti ham soliq to‘lamay yurgan edi. Bu yerda savol tug‘ilyapti, nima uchun aynan Temu? Biz barcha elektron platformalarga soliq majburiyatlarini bajarish bo‘yicha ogohlantirish xatini berganmiz”, deydi u.
Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Wildberries 52 mlrd so‘m soliq to‘lab berganini eslab o‘tdi.
"Temu tomonidan taxminan 46 mlrd so‘mlik soliqlar to‘lanmagani aniqlandi. Biz uni hali tekshirganimiz yo‘q, bu dastlabki hisob-kitoblar natijasi. Marketpleysga ushbu soliq to‘lovlari bo‘yicha e’tiroz xati berilgan. Qachon u soliqlarni to‘lasa, biz faoliyatini legallashtirish imkoniyatini yaratib beramiz", — dedi Mubin Mirzayev.
Shuningdek, u hisoblangan soliqlar tekshirilmaganini, soliq qarzdorligi to‘lanmagan holatda, to‘liq tartibda tekshiruv amalga oshirilishini hamda soliq majburiyati bajarilishi yuzasidan alohida ma’lumotlar taqdim etilishini qo‘shimcha qildi.
O‘zbekistonda Temu platformasidan foydalanish 2025 yil 20 martdan boshlab cheklanishi haqida xabar berilgandi.