Soliq qo‘mitasi Temu O‘zbekistonda qancha soliq to‘lashi kerakligini ma’lum qildi
Temu O‘zbekistonda 46 mlrd so‘m soliq to‘lashi kerak. Bu haqda AOKAda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Mubin Mirzayev ma’lum qildi.
Mubin Mirzayevning aytishicha, hozirgi kunda ko‘plab mamlakatlarda eng katta masala — marketpleys yoki elektron savdo tizimlarini soliqqa tortish bo‘lib turibdi.
“Biz internet orqali savdo qilish tizimini to‘liq tahlil qildik. Tahlillar natijasida juda ko‘plab elektron savdo qiladigan tashkilotlar soliq to‘lamaslik holatlarini aniqladi. Nafaqat Temu, balki Wildberries tashkiloti ham soliq to‘lamay yurgan edi. Bu yerda savol tug‘ilyapti, nima uchun aynan Temu? Biz barcha elektron platformalarga soliq majburiyatlarini bajarish bo‘yicha ogohlantirish xatini berganmiz”, deydi u.
Soliq qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Wildberries 52 mlrd so‘m soliq to‘lab berganini eslab o‘tdi.
"Temu tomonidan taxminan 46 mlrd so‘mlik soliqlar to‘lanmagani aniqlandi. Biz uni hali tekshirganimiz yo‘q, bu dastlabki hisob-kitoblar natijasi. Marketpleysga ushbu soliq to‘lovlari bo‘yicha e’tiroz xati berilgan. Qachon u soliqlarni to‘lasa, biz faoliyatini legallashtirish imkoniyatini yaratib beramiz", — dedi Mubin Mirzayev.
Shuningdek, u hisoblangan soliqlar tekshirilmaganini, soliq qarzdorligi to‘lanmagan holatda, to‘liq tartibda tekshiruv amalga oshirilishini hamda soliq majburiyati bajarilishi yuzasidan alohida ma’lumotlar taqdim etilishini qo‘shimcha qildi.
O‘zbekistonda Temu platformasidan foydalanish 2025 yil 20 martdan boshlab cheklanishi haqida xabar berilgandi.

The Tax Committee announced how much tax Temu must pay in Uzbekistan.
Earlier, it was announced that the use of the Temu platform would be restricted starting from March 20, 2025.
Image of 'The Tax Committee announced how much tax Temu must pay in Uzbekistan.'
Temu must pay 46 billion UZS in taxes in Uzbekistan. This was announced by the first deputy chairman of the tax committee, Mubin Mirzaev at a press conference held at the Information and Mass Communications Agency.
According to Mubin Mirzaev, today, in many countries, the biggest issue is the taxation of marketplaces or electronic trading systems.
“We have completely analyzed the system of trading through the internet. As a result of the analyses, we identified numerous cases of electronic trading organizations not paying taxes. Not only Temu but also the Wildberries organization had been evading taxes. Here arises the question, why specifically Temu? We have sent a warning letter to all electronic platforms regarding the fulfillment of their tax obligations,” he says.
The first deputy chairman of the tax committee reminded that Wildberries has paid 52 billion UZS in taxes.
"It was discovered that Temu had not paid approximately 46 billion UZS in taxes. We haven't audited them yet; these are the results of preliminary calculations. A letter of objection regarding these tax payments has been sent to the marketplace. As soon as they pay the taxes, we will create an opportunity to legalize their operations," — said Mubin Mirzaev.
He also added that the calculated taxes have not been audited yet, and in the case of non-payment of tax debt, a full inspection will be conducted, and separate information on the fulfillment of tax obligations will be provided.
The use of the Temu platform in Uzbekistan is to be restricted from March 20, 2025, as was reported.