Qozog‘iston Tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleu hibsga olingani haqidagi xabarlar rasmiy ravishda rad etildi. TIV matbuot kotibi Aybek Smadiyarov 4 sentyabr kuni bu ma’lumotni “haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi” deb atadi va jurnalistika etikasi hamda qonunchilik buzilganini bildirdi.
3 sentyabr kuni Orda.kz’ nashri huquq-tartibot organlaridagi manbalarga tayanib, Nurtleu hamda tadbirkor Hajji Hajiyev hibsga olingani va uylarida tintuv o‘tkazilganini ma’lum qilgan. Oradan ko‘p o‘tmay, nashr bu ma’lumot rasmiylar tomonidan rad etilganini ham yozgan, ammo o‘z manbasiga sodiqligini bildirgan.
Qozog‘iston TIVdagi manbalarga ko‘ra, jurnalist Raushan Qajibayeva bu “tuhmat” ishi bo‘yicha Orda.kz’ni sudga berishini ma’lum qilgan.
Fon Oxirgi oylarda Qozog‘istonda bir necha yuqori lavozimli amaldorlar jinoyat ishi bilan hibsga olingan. Jumladan, avgustda transport vitse-vaziri Satjan Ablaliyev poraxo‘rlikda, iyun oyida sobiq adliya vaziri Marat Beketayev katta miqdordagi o‘zlashtirishda ayblanib, 9 yilga qamalgan.
Murat Nurtleu haqidagi xabar rasman rad etildi. Mavzu ortidan OAV va rasmiylar o‘rtasidagi qarama-qarshi bayonotlar davom etmoqda. Orda.kz’ ma’lumotni himoya qilmoqda, hukumat esa nashrni javobgarlikka tortish niyatida.

The arrest of the head of Kazakhstan's KNB was denied.
Reports about the arrest of Kazakhstan's Foreign Minister Murat Nurtleu were officially denied. MFA press secretary Aibek Smadiyarov called this information "inconsistent with the truth" on September 4 and indicated a violation of journalistic ethics and the law.
On September 3, the Orda.kz publication, citing sources in law enforcement agencies, reported that Nurtleu and businessman Gadzhi Gadzhiev had been arrested and their homes searched. Shortly thereafter, the publication also wrote that this information had been denied by officials, but affirmed its commitment to its source.
According to sources in the Kazakh MFA, journalist Raushan Kazhybaeva announced that she would sue Orda.kz over this "slanderous" case.
Background: In recent months, several high-ranking officials in Kazakhstan have been arrested on criminal charges. For instance, in August, Vice Minister of Transport Satzhan Ablaliev was arrested for bribery, and in June, former Minister of Justice Marat Beketaev was convicted of large-scale embezzlement and sentenced to 9 years in prison.
The news about Murat Nurtleu has been officially denied. Conflicting statements from the media and officials on the matter continue. Orda.kz is defending the information, while the government intends to hold the publication accountable.
Image of 'The Israel Defense Forces have launched the second phase of the plan to occupy Gaza.'
The Israel Defense Forces have launched the second phase of the plan to occupy Gaza.
World Today 16:41
Image of 'The head of Kazakhstan's KNB is reported to have been arrested.'
World Today 15:36
The head of Kazakhstan's KNB is reported to have been arrested.
Image of 'Paulo Bento rejected the offer to become the head coach of the Uzbekistan national team.'
Paulo Bento rejected the offer to become the head coach of the Uzbekistan national team.
Image of 'Turkey has sent 25 tons of aid to earthquake-stricken Afghanistan.'
Turkey has sent 25 tons of aid to earthquake-stricken Afghanistan.
Image of 'In the Tashkent region, a 3 billion soum electricity theft was exposed.'
World Today 10:40
In the Tashkent region, a 3 billion soum electricity theft was exposed.
The workshop operating in Yangiyul was illegally connected to the electrical grid and caused major damage to the state.