Crocus теракти ижрочилари неча йилга қамалиши маълум қилинди
Ular yazoning bir qismini qamoqda, bir qismini esa maxsus tartibli koloniyada o'tashi kerak bo'ladi.
'Crocus теракти ижрочилари неча йилга қамалиши маълум қилинди'ning rasmi
Moskva viloyatidagi Crocus City Hall’da terror hujumini amalga oshirishda ayblangan Tojikistonning to‘rt nafar fuqarosi umrbod qamaldi. Bu haqda sud hukmiga tayanib, “RIA Novosti” xabar berdi.
Dalerjon Mirzoyev, Saidakrami Rachabalizoda, Shamsidin Fariduni va Muhammadsabir Fayzov sud tomonidan terrorchilik faoliyatini amalga oshirish maqsadida tayyorgarlikdan o‘tish, qurol-yarog‘ning noqonuniy muomalasi, terrorchi tashkilot faoliyatida ishtirok etish va terrorchilik hujumini sodir etishda aybdor deb topildi.
Ular jazoning bir qismini qamoqda, bir qismini esa maxsus tartibli koloniyada o‘tashi kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, sud ularning har biriga 990 000 rubl miqdorida jarima tayinladi. Sud tergovning to‘rt kishi ham “Islom davlati Xuroson viloyati” guruhi a’zolari bo‘lgan degan xulosasiga qo‘shilgan.
Ish bo‘yicha yana 11 kishi umrbod qamoq jazosiga, ayblanuvchilarga avtomobil va kvartira bergan Isroil, Dilarom va Aminchon Islomovlar 19 yilu 11 oyga, ijrochilarga oq Reno Logan sotgan Alisher Qosimov esa 22 yilu 10 oyga qamaldi.
Crocus City Hall’dagi terror hujumi 2024 yil 22 mart kuni kechqurun sodir bo‘ldi. Bir necha qurollangan kishi kontsert zali binosiga bostirib kirib, olomonni otib tashlagan, keyin esa binoni yoqib yuborgan. Terror hujumi oqibatida 149 kishi halok bo‘ldi, bir kishi bedarak yo‘qoldi, 609 kishi tan jarohati oldi.
Hujumni sodir etishda Tojikistonning to‘rt nafar fuqarosi ayblangan, ular aybiga iqror bo‘lgan. Mazkur holatdan keyin Rossiyada migrantlarga nisbatan reydlar kuchaygandi.

The prison terms for the perpetrators of the Crocus terrorist attack have been announced.
Image of 'The prison terms for the perpetrators of the Crocus terrorist attack have been announced.'
Four citizens of Tajikistan accused of carrying out the terrorist attack at Crocus City Hall in the Moscow region have been sentenced to life imprisonment. This was reported by "RIA Novosti" citing the court verdict.
Dalerjon Mirzoev, Saidakrami Rachabalizoda, Shamsidin Fariduni, and Muhammadsabir Fayzov were found guilty by the court of undergoing training for the purpose of carrying out terrorist activities, illegal trafficking of weapons, participating in the activities of a terrorist organization, and committing a terrorist attack.
They must serve part of their sentence in prison and part in a special regime colony. In addition, the court imposed a fine of 990,000 rubles on each of them. The court also agreed with the investigation's conclusion that all four were members of the "Islamic State Khorasan Province" group.
In the case, another 11 people were sentenced to life imprisonment; Israel, Dilovar, and Aminchon Islomov, who provided cars and an apartment to the accused, were sentenced to 19 years and 11 months; and Alisher Kasimov, who sold a white Reno Logan to the perpetrators, was sentenced to 22 years and 10 months.
The terrorist attack at Crocus City Hall occurred on the evening of March 22, 2024. Several armed individuals burst into the concert hall building, shot at the crowd, and then set the building on fire. As a result of the attack, 149 people were killed, one person went missing, and 609 people received bodily injuries.
Four citizens of Tajikistan were accused of carrying out the attack, and they pleaded guilty. Following this incident, raids against migrants in Russia have intensified.