Президент “Ёшлик-1” кони ҳамда 3-мис бойитиш фабрикасини кўздан кечирди
Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Олмалиқдаги “Ёшлик-1” кони ҳамда унинг негизида қурилаётган 3-мис бойитиш фабрикасини кўздан кечирди.
Олмалиқ кон-металлургия комбинатирангли, нодир ва қимматбаҳо металлар қазиб чиқаришда етакчи. Мамлакатимиз ялпи саноат маҳсулотининг 5 фоизи, саноат маҳсулотлари экспортининг 6 фоизи унинг ҳиссасига тўғри келади. Комбинат тизимида 35 мингга яқин киши ишлайди.
Ўтган йили 148 минг тонна мис, 17тоннадан зиёд олтин, 162 тонна кумуш ишлаб чиқарилган. 1 миллиард 100 миллион долларинвестиция ўзлаштирилиб, 662 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган.
Кейинги йилларда геологик қидирувлар ва инвестициялар миқдори ошгани натижасидаишлаб чиқаришнинг янги имкониятлари топилмоқда. Шулардан бири – “Ёшлик-1” кони. Бу ерда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 мартдаги қарорига мувофиқ истиқболли инвестициявий лойиҳа амалга оширилмоқда.
Кон ҳудуди 11 минг гектар. Захираси ҳамсалмоқли – йилига 65 миллион тонна маъдан.Бу конда олтин, мис, кумуш, молибден, селен каби 13 турдаги қимматли ва нодир металлар бор.
Давлатимиз раҳбари мазкур конда бўлиб, қазиш ишларини кўздан кечирди, мутахассислар билан мулоқот қилди.
“Ёшлик-1” кони маъданларидан юқори қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг 3-мис бойитиш фабрикаси барпо этилмоқда.Унинг қурилишига 2021 йил 29 июлда тамал тоши қўйилган эди.
Бу йирик лойиҳанинг қиймати 4,6 миллиард доллар бўлиб, конни қазиш, фабрика ва унинг инфратузилмасини қуришни ўз ичига олади. Ҳозирги кунда 200 миллион куб метр кон юзаси очилган, 41 километр темир йўл ётқизилган, 650 мегаваттли подстанция қўйилган. АҚШ, Буюк Британия, Германия, Туркия, Хитой, Россия ва бошқа Европа давлатларидан ускуналар келтирилган.Фабрика ва бошқа инфратузилмалар қурилиши жадал кетмоқда.
Президентимиз бу ердаги улкан бунёдкорлик ишлари билан атрофлича танишди. Бўлажак заводнинг иқтисодиий самарадорлиги, унда қўлланиладиган илғор технологиялар, иш жараёнидаги қулайликлар ҳақида ахборот берилди.
Мазкур фабрика биринчи босқичда йилига 60 миллион тонна рудани қайта ишлаш қувватига эга бўлади. Бу орқали йиллига 917 минг тонна мис ва 2,5 минг тонна молибден концентратлари ишлаб чиқарилади. 5 минг 600 кишининг бандлиги таъминланади.
Бу йирик лойиҳа турдош саноат тармоқларининг ривожланишига ҳам туртки берди. Масалан, фабрика қурилишига металл конструкциялар етказиб бериш учун 6 та завод ишга туширилди. Муҳандислик, дастурий таъминот ва касб-ҳунар таълими янги даражага чиқмоқда. Янги турар жойлар ва хизматларга талаб пайдо бўлмоқда.
Фабрикада логистика жараёни ҳам қулайлаштирилади. Фабриканинг барча корпуслари орасида конвейерлар бўлади. Бу юк ортиш ва ташишни бартараф этиб, харажатларни қисқартиради.
Иккинчи босқичда қувват 160 миллион тоннага етади ёки бугунги кўрсаткичдан 3 баробарга кўпаяди. Ушбу икки босқич амалга оширилиши натижасида корхона 2028 йилга бориб йилига 400 минг тонна мис, 50 тонна олтин ва 270 тонна кумуш ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. Шу тариқа Олмалиқ комбинати тоғ-кон металлургияси соҳасида дунёдаги энг йирик саноат мажмуаларидан бирига айланади.
Халқаро баҳолаш мезонларига кўра, Олмалиқда миснинг ялпи захираси 45 миллион тоннани, олтин захираси эса 5 минг тоннадан зиёдни ташкил этиши аниқланган. Бу дунё миқёсида ҳам энг йирик ва ноёб кўрсаткичлардир.
Яна бир муҳим томони, бугун дунёда “яшил иқтисодиёт”, электр техникаси, электромобиллар саноати жадал ривожланмоқда. Бунинг натижасида 2030 йилга бориб мис маҳсулотларига бўлган эҳтиёж 40 фоизга ортиши кутилмоқда.
Яъни, Олмалиқ комбинати маҳсулотларига узоқ йиллар давомида халқаро даражада бўлади. Келгусида комбинат ишлаб чиқарадиган маҳсулотлар ҳажми 3 мартадан зиёд кўпайиб, унинг қиймати қарийб 8 миллиард долларга етади. 11 мингта янги, юқори технологик иш ўринлари яратилади.

The President inspected the "Yoshlik-1" mine and the 3rd copper enrichment factory.
The head of state visited the mine, inspected the excavation work, and communicated with specialists.
Image of 'The President inspected the "Yoshlik-1" mine and the 3rd copper enrichment factory.'
Shavkat Mirziyoyev on October 15th visited the "Yoshlik-1" mine and the 3rd copper enrichment factory being constructed on its basis in Olmaliq here.
The Olmaliq mining-metallurgical combine is a leader in mining colored, rare, and precious metals. It accounts for 5 percent of our country's gross industrial products and 6 percent of industrial product exports. About 35,000 people work within the combine system.
Last year, 148 thousand tons of copper, more than 17 tons of gold, and 162 tons of silver were produced. 1 billion 100 million dollars of investments were utilized, and products worth 662 million dollars were exported.
In recent years, due to an increase in geological explorations and investments, new production opportunities are being discovered. One of these is the “Yoshlik-1” mine. Here, a promising investment project is being implemented in accordance with the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 1st, 2017.
The mine area covers 11 thousand hectares. Its reserve capacity is substantial – 65 million tons of ore annually. This mine contains 13 types of valuable and rare metals, including gold, copper, silver, molybdenum, selenium, and others.
The leader of our state visited this mine, reviewed the excavation works, and had discussions with specialists.
To produce high-value products from the minerals of the "Yoshlik-1" mine, the 3rd copper enrichment factory of the Olmaliq mining-metallurgical combine is being constructed. Its foundation stone was laid on July 29, 2021.
The value of this major project is 4.6 billion dollars, which includes mining, factory construction, and infrastructure. To date, 200 million cubic meters of the mine surface have been opened, 41 kilometers of railway have been laid, and a 650-megawatt substation has been installed. Equipment has been brought in from the USA, Great Britain, Germany, Turkey, China, Russia, and other European countries. The construction of the factory and other infrastructure is progressing rapidly.
Our President became thoroughly acquainted with the grand construction works taking place here. Information about the economic efficiency of the upcoming plant, the advanced technologies to be applied, and the conveniences in the work process was provided.
This factory will initially have the capacity to process 60 million tons of ore annually. This will allow the production of 917 thousand tons of copper and 2.5 thousand tons of molybdenum concentrates annually. It will ensure employment for 5,600 people.
This major project has also given an impetus to the development of related industrial sectors. For example, 6 plants have been launched to supply metal constructions for the construction of the factory. Engineering, software support, and vocational education are reaching a new level. There is a growing demand for new residential areas and services.
The logistics process will also be facilitated at the factory. Conveyors will be installed between all buildings of the factory. This will eliminate the need for loading and transportation, reducing costs.
In the second phase, the capacity will reach 160 million tons, which is three times today's figures. As a result of these two phases, by 2028, the enterprise will have the capacity to produce annually 400 thousand tons of copper, 50 tons of gold, and 270 tons of silver. Thus, the Olmaliq combine will become one of the largest industrial complexes in the world of mining-metallurgy.
According to international assessment criteria, it has been determined that Olmaliq has a gross reserve of 45 million tons of copper and over 5 thousand tons of gold reserves. These are among the largest and most unique indicators in the world.
Another important aspect is that today, the “green economy”, electrical engineering, and the electric vehicle industry are developing rapidly worldwide. As a result, by 2030, the demand for copper products is expected to increase by 40 percent.
That means, for many years to come, the products of the Olmaliq combine will be in high demand internationally. In the future, the volume of products manufactured by the combine will increase more than threefold, reaching nearly 8 billion dollars in value. 11,000 new, high-technology jobs will be created.